A CIA-t támadja a szenátus

Vágólapra másolva!
Keményen bírált a szenátus vizsgálóbizottságának jelentése a CIA Irakkal kapcsolatos hírszerző tevékenységét. A bizottság szerint Amerika és szövetségesei a hírszerzők direkt hiányos információi miatt kezdtek háborút Irakban. Ugyanakkor a bizottság azt is megállapította, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a CIA-t a Fehér Ház, vagy a kormány befolyásolta volna, hogy olyan jelentést állítson össze az állítólagos iraki tömegpusztító fegyverekről, amelynek alapján mindenképpen megindul a háború.
Vágólapra másolva!

Keményen bírálta a CIA Szaddám Irakjáról készített jelentését a Szenátus Hírszerzési Bizottsága. A szenátorok által elkészített jelentés szerint a diktátor állítólagos tömegpusztító fegyvereiről nyilvánosságra hozott jelentés "túlértékelt illetve olyan információkra alapultak, amelyeket a hírszerzés nyers jelentései nem erősítettek meg".

A szenátorok a vizsgálat során megállapították, hogy a hírszerzők "csoportos gondolkozása" vezetett a téves jelentésekhez. A hírszerzők abból indultak ki, hogy Szaddám rendelkezik tömegpusztító fegyverekkel, és folyamatosan fejleszti azokat. Ezért az ellentmondásos és bizonytalan információkat is mindig úgy értelmezzék, hogy azzal a fegyverek meglétét támasztották alá - írja a BBC News.

A bizottság ugyanakkor nem talált egyértelmű bizonyítékot arra, hogy a Fehér Ház vagy Bush köre nyomást gyakorolt volna a hírszerzőkre. Korábban ugyanis felmerülte olyan vádak is, melyek szerint a CIA-t Bushék befolyásolták, hogy olyan jelentést állítson össze Irakról, amely mind a képviselőket, mind az USA szövetségeseit meggyőzi a Szaddám rendszere elleni támadás szükségességéről.

Bush elnök elégedettségének adott hangot a szenátusi jelentés kapcsán. Az elnök szerint szükség volt a jelentésre, hogy tudják, hol hibázott a hírszerzés. "Tudnunk kell. Tudni akarom. Tudni akarom hogyan tehetem jobbá a hírszerzést" - jelentette ki az elnök egy pennsylvaniai kampánygyűlésen.

Nem voltak ilyen elégedettek a jelentéssel a demokrata párti képviselők. "A kongresszusban nem szavaztuk volna meg a háborút. Nem járultunk volna hozzá a háborúhoz hetvenöt szavazattal, ha tudjuk, mait most tudunk" - jelentette ki a bizottság alelnöke, Jay Rockefeller szenátor.

George Bush elnök szerepe az iraki háború kirobbantásában egy másik bizottság vizsgálatának tárgya a bizottság azonban csak november másodika, az elnökválasztás után hozza nyilvánosságra vizsgálati eredményeit.