Egyre levertebbek a brit fiatalok

Vágólapra másolva!
Hetven százalékkal több brit fiatal küzd valamilyen lelki problémával napjainkban, mint huszonöt évvel ezelőtt. A különböző lelki bajok: érzelmi és viselkedésbeli problémák vagy a depresszió hatására a huszonöt évvel korábbi adatokhoz képest megduplázódtak a lopások, a hazudozás vagy az agresszív viselkedés esetei - derítették ki a londoni King's College kutatói. Annak ellenére, hogy a mai brit fiatalok a korábbi generációkhoz képest jóval agresszívabbak, háromnegyedük elutasítja, hogy fegyvert fogjon a hazájáért, ha a szükség úgy hozza.
Vágólapra másolva!

Az utóbbi huszonöt évben soha nem látott mértékben romlani kezdett a brit fiatalok lelki egészsége - állítják brit kutatók. A The Guardianban közzétett legutóbbi felmérés szerint a brit fiatalok körében az utóbbi huszonöt év során hetven százalékkal növekedett a különböző érzelmi zavarok előfordulása.

A londoni King's College kutatói megállapították, hogy a tizenöt év körüli fiúk esetében inkább az olyan viselkedésbeli problémák a jellemzőek, mint például az agresszió, a lopás, a hazudozás. A hasonló korú lányok ugyanakkor inkább érzelmi problémákkal küszködnek: szoronganak, depressziósak.

A kutatók 1974, 1986 és 1999 tizenöt éveseinek viselkedését vetették össze a mai brit tinédzserekével. A viselkedéssel kapcsolatos problémák mindegyik vizsgált csoportban kimutathatóak voltak, azonban a depresszióra való hajlam rohamos emelkedése elsősorban napjaink brit fiataljait jellemzi.

A The Guardian szerint a lelki problémák ilyen rohamos növekedésére nem magyarázat, hogy manapság több a csonka család, mert a kutatáshoz a társadalom összes szegmenséből választottak fiatalokat. Ugyanakkor a kutatók kimutatták, hogy a "problémás" tizenéveseknek jóval nagyobb az esélyük arra, hogy felnőttként munkanélkülivé vagy hajléktalanná válnak, és általában jobban függnek az állami segélyektől, mint egészséges lelkű társaik.

Fotó: MTI
A lányok küzdenek leginkább a lelki problémákkal

Az Egészségügyi Világszervezet 2003-ban már figyelmeztette Nagy-Britanniát, hogy a rendelkezésre álló adatok szerint a szigetországban emelkedik a világon a leggyorsabban a lelki eredetű betegségek száma. "Ez nem néhány problémás kölyköt jelent, akik lehúzzák a statisztikát. Itt nem szélsőségekről van szó, hanem egy széles körben elterjedt jelenségről" - adott hangot aggodalmának Sharon Witherspoon, a kutatást finanszírozó Nuffield alapítvány elnöke.

A felmérés borúlátó adatai miatt valószínűleg ismét fellángol majd az angol iskolarendszerrel kapcsolatos vita. A szakemberek elsősorban azt nehezményezik, hogy a középiskolákban nem fordítanak kellő figyelmet a fiatalok későbbi tanulmányi előmenetelére, és meglehetősen szegényes a rendelkezésre álló iskolán kívüli programok skálája is.