A Biztonsági Tanácsba készül India

Vágólapra másolva!
India nemzetközi pozícióit próbálja majd erősíteni Manmohan Szing miniszterelnök pénteken az ENSZ közgyűlése előtt elmondandó beszédében. Szing szakértők szerint állandó helyet követel majd országának az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Pénteken  Szing találkozik a nagy dél-ázsiai riválissal, Musaraf pakisztáni elnökkel is. Az indiai sajtó szerint Szing sokkal keményebb tárgyalópartner lesz Musaraf számára, mint elődje, Vadzspají volt indiai miniszterelnök.
Vágólapra másolva!

Állandó helyet követel várhatóan ország a számára az ENSZ Biztonsági Tanácsában Manmohan Szing, India miniszterelnöke. Szing pénteken mond beszédet az ENSZ Közgyűlése előtt. Szing ugyanakkor várhatóan nagyobb gazdasági mozgásteret követel majd országa számára a vezető gazdasági hatalmaktól.

Az indiai miniszterelnök pénteken találkozik Musaraf pakisztáni elnökkel. Ez lesz az első legmagasabb szintű találkozó a két rivális atomhatalom között azóta, hogy az Indiai Kongresszus Párt a választásokon vereséget mért Vadzspají miniszterelnök hindu nacionalistáira - írja a BBC News.

"Ez a megfelelő pillanat a békére. Nem engedhetjük elillanni" - jelentette ki szerdán a közgyűlés előtt Musaraf. Szakértők szerint jól jelzi Musaraf hajlandóságát a megegyezésre, hogy pakisztáni vezető évtizedek óta először mondott olyan beszédet az ENSZ-Közgyűlés előtt, amely nem hemzsegett a vádaktól, miszerint India semmibe veszi a moszlimok emberi jogait Kasmírban.

Ehelyett Musaraf kifejtette, hogy egymás kölcsönös tiszteletére építve, békésen kell megoldani minden vitás kérdést Indiával, "beleértve a kasmíri konfliktust is". Musaraf szerint ez az utolsó esély a kétoldalú megoldásra. Szing csütörtökön Musaraf beszédére reagálva elmondta, hogy őszintén vágyik arra, hogy országa normalizálja a kapcsolatokat Pakisztánnal.

Az indiai lapok már megkezdték a Szing-Musaraf találkozóval kapcsolatos esélylatolgatást. A The Times of India szerint Szingh jóval keményebb tárgyalópartner lesz Musarafnak, mint Vadzspají volt miniszterelnök, aki annak idején elkezdte a béketárgyalásokat Pakisztánnal.

A Time elemzése szerint Szing inkább kelti egy békés, visszahúzódó szakember benyomását, ugyanakkor Musaraf profi médiaszereplőnek tekinthető, akinek lételeme a rá irányuló figyelem. Indiai szakértők szerint azonban Szing nyugodtsága mögött lobbanékonyság rejlik, ez nagyban megnehezítheti a két ország közti békefolyamatot. Az esélylatolgatók szerint az erősödő bizalom miatt a pénteki tárgyaláson akár a Kasmír tartományt félbevágó biztonsági vonal nyomvonalának módosítása is szóba kerülhet.

India és Pakisztán között az ellentét függetlenségük kinyilvánítása, vagyis 1947 óta tart. A két volt brit gyarmat három háborút vívott egymással az Indiához tartozó, de moszlim többségű, stratégiailag fontos Kasmír tartományért. A kölcsönös rivalizálás során mindkét fél végrehajtott kísérleti atomrobbantásokat is.

Amikor 2001-ben öngyilkos támadás érte az új-delhi parlamentet, a két ország majdnem újabb háborúba keveredett. A nemzetközi közvetítés hatására a két ország ismét felvette a kapcsolatot, és tárgyalásokon igyekeznek megoldást találni a kasmíri vitára.