Robbanószert csempésztek fel amerikai repülőgépekre

Vágólapra másolva!
Súlyos biztonsági hiányosságokat állapított meg egy 2003 során végzett vizsgálat az amerikai reptereken. Fedett nyomozók 15 légikikötőben próbáltak fegyvereket és robbanószert csempészni a repülőkre - sikerrel. Az ügyről készített titkos jelentés a reptéri biztonságiak elégtelen kiképzését és főnökeit hibáztatta. Illetékesek szerint azóta már növelték a biztonságot.
Vágólapra másolva!

Robbanóanyagot és lőfegyvereket is sikerrel csempésztek át repülőtéri ellenőrzéseken álruhás rendőrnyomozók az Egyesült Államokban. Összesen 15 repülőtéren kísérelték meg a gépekre feljuttatni a veszélyes tárgyakat, áés egyik helyen sem vették észre őket - írja az USA Today egy légibiztonságot vizsgáló titkos kormányzati jelentésre hivatkozva.

Clark Kent Ervin, a Belbiztonsági Minisztérium főfelügyelője szerint "gyenge teljesítményt" nyújtottak a biztonsági berendezések és kezelőik. A jelentésben főként a berendezések kezelőinek rossz kiképzését és alkalmatlan főnökeit hibáztatják, de jobb és korszerűbb berendezések beszerzését is szükségesnek tartják.

A vizsgálatokat 2003 második felében végezték, de a hiányosságok azóta is fennállnak, főként azoknak a robbanóanyagoknak az észlelésében, amilyeneket a közelmúltban felrobbantott orosz utasszállítók esetében is használtak a terroristák.

Az amerikai kormányzat a 2001. szeptember 11-i merényleteket követően állított fel robbanóanyag-ellenőrző berendezéseket a repülőtereken, ám ezek a berendezések nem ellenőrzik az utasokat és kézipoggyászukat. Ők csak fémdetektoros kapukon mennek át, és csak szúrópróbaszerűen küldik őket a robbanóanyagot is ellenőrző berendezésekhez.

A Belbiztonsági Minisztérium Szállításbiztonsági Igazgatósága szerint a 2003. évi vizsgálatok óta számos fejlesztést hajtottak végre, már tesztelik a robbanóanyag-detektoros kapukat, és több hatalmat is kaptak az ellenőrök, hogy lekapcsolják és átvizsgálják a gyanús utasokat.

A kongresszus több tagja emellett azt szeretné elérni, hogy alacsony sugárzású röntgenkapukkal szereljék fel a reptereket, amelyekkel az utasok ruhája alá lehetne látni. Ez azonban személyiségi jogi problémákat vetett fel, és bevezetése bizonytalan.