Deportálná a menekülteket a német belügyminiszter

Vágólapra másolva!
Otto Schily német belügyminiszter az Európai Unió felügyelete alatt álló menekülttáborokat akar létrehozni Észak-Afrikában az illegális menekültáradat feltartóztatására. A német belügyi tárca vezetője elképzelését szerdán a parlament belügyi bizottsága előtt is megerősítette, hangsúlyozva elgondolásának humanitárius oldalát.
Vágólapra másolva!

"Nem fogadhatjuk el, hogy emberek vesszenek a tengerbe" - közölte Otto Schily német belügyminiszter, arra utalva, hogy embercsempészek hosszabb tengeri útra alkalmatlan vízi járműveken próbálnak embereket áthozni Afrikából Európába, de sokan nem érik el élve az európai partokat. A német belügyminiszter ezért az Európai Unió felügyelete alatt álló menekülttáborokat akar létrehozni Észak-Afrikában.

Schily elképzelését az olaszok is támogatják. A kezdeményezést kiváltó ok az a nyári eset volt, amikor a Cap Anamur nevű német hajó drámai körülmények között mentett meg embereket a Földközi-tengeren, és kierőszakolta bejutásukat Olaszországba. Egyesek szerint a Cap Anamur és a mögötte álló szervezet nyomásgyakorlás céljából a drámai jelenetek egy részét megrendezte, televíziós stábokkal lefilmeztette.

Schily több őrjáratot akar, valamint a parti őrség megerősítését. Elképzelése szerint az észak-afrikai táborok az Európai Unió kihelyezett menekültügyi részlegeiként működnének, ahol menedékjogért lehetne folyamodni, ami azonban nem jelentené, hogy minden kérelmezőt beengednének az Unióba.

Max Stadler, a liberálisok (FDP) belügyi szakértője úgy nyilatkozott, hogy a kételyek megalapozottak. Azok az afrikaiak, akik azt látják, hogy a táborokon keresztül nem fogadják be őket az EU-ba, nem fogják felkeresni ezeket a felvevőhelyeket, hanem továbbra is az illegális utat választják.

A német szociáldemokrata-zöld kormánykoalíción belül nincs az ügyben egyeztetett álláspont, a jogvédő szervezetek hevesen bírálják az elképzelést. Günter Burkhardt, a Pro Asyl szervezet képviselője a nemzetközi joggal ellentétesnek nevezte az elképzelést. Wolfgang Grenz, az Amnesty International szakértője egyebek között azt kifogásolta, hogy a menedékkérelem elutasítása esetén nincs lehetőség jogorvoslatra.