Japánban terjed a közös öngyilkosság

Vágólapra másolva!
Kilenc fiatal holttestét találták meg kedd hajnalban két autóban Japán két különböző tartományában. A fiatalok hasonló módszerrel - kis faszéntűzhelyekkel - ölték meg magukat: belélegezték a felszabaduló szénmonoxidot. A rendőrség szerint a csoportok az interneten szerveződtek. Japánban egyre nő az öngyilkosságok száma, és a kiábrándult, elmagányosodott fiatalok mind többen keresnek "öngyilkosjelölt-honlapok"-on társat, hogy ne magányosan küldjék magukat a másvilágra.
Vágólapra másolva!

Összesen kilenc japán fiatal ölte meg magát egyszerre Japánban keddre virradó éjjel, két helyszínen, hasonló módszerekkel Szajtana és Kanagava tartományban. A rendőrség szerint interneten szervezett csoportos öngyilkosságok történtek - írja a Mainicsi Simbun című angol nyelvű japán lap.

A fiatalok - az egyik helyen ketten, a másikon heten - egyaránt autóban ülve, kis, hordozható faszéntűzhelyek segítségével ölték meg magukat. Mindkét esetben hasonló módon, ragasztószalaggal tömítették be a járművek - egy mikrobusz és egy személygépkocsi - ablakait, mielőtt beülve begyújtották volna a faszéntűzhelyeket és meghaltak volna a szénmonoxidtól.

Szajtan tartományban a reggeli órákban bukkant rá a rendőrség egy bérelt mikrobuszra, amelyben hét holttestet - négy fiatal férfit és három nőt - találtak. A hatóságokat az áldozatok egyikének barátja értesítette. Az áldozatok egyike ugyanis e-mailt küldött ismerősének mobiltelefonjáról, amelyben arra célzott, hogy megöli magát. A tizen- és huszonéves áldozatok nem bízták a véletlenre: négy kis faszéntűzhelyt is begyújtottak a járműben. A rendőrség már későn érkezett.

A másik két áldozatra alig öt perccel később találtak rá Kanagava tartományban, egy szentély bejáratánál parkoló autóban. A körülmények kísértetiesen hasonlóak voltak. Itt két kis faszénsütő volt a járműben a 21 és 27 éves áldozatok mellett. A fiatalok egy feljegyzést is hátrahagytak: "Együtt terveztük el ezt. Nem bűncselekmény történt."

A rendőrség még vizsgálja, hogy a két eset mennyire függ össze, és az áldozatok személyazonosságát is igyekeznek megállapítani.

Soha ennyien nem ölték meg magukat egyszerre

Nem ezek azonban az első ilyen jellegű esetek a távol-keleti országban, bár az, hogy egyszerre ilyen sokan öljék meg magukat, még nem fordult elő. Alig két hete négyen követtek el hasonló módon öngyilkosságot, négy kilométernyire a kanagavai helyszíntől.

Az ilyen jellegű esetek február óta szaporodtak meg Japánban, miután kiderült, hogy egy férfi és két nő gázosította el magát hordozható faszéntűzhelyekkel Szajtamában. Márciusban Mie, majd Tokusima tartományban is hasonló módszerekkel ölték meg magukat hárman-hárman egyszerre.

A rendőrség adatai szerint tavaly 34 ember hunyt el 12 csoportos öngyilkosságban, idén júniusig pedig 11 ember vetett véget az életének 5 csoportban. Október 5-én négy 21 és 34 év közötti nő is hasonló tettre készült, ám őket még idejében felfedezték és megmentették a rendőrök.

"Előkészítettem az autót és a faszenet"

Az áldozatok nagy többsége feltehetően az interneten keresztül talált magának partnereket az öngyilkossághoz. Japánban ugyanis teljesen szokványos az úgynevezett "öngyilkosjelölt-honlapok" léte. A CNN szerin világszerte a '90-es évek elejétől jelentek meg az ilyen tárgyú internetes oldalak, de a legtöbb ilyen Japánban van. Ezeken a weblapokon az öngyilkossági módszerekről és helyszínekről tájékozódhatnak az emberek. Ha pedig többen is meg akarják magukat ölni, közösen kiválasztanak egy időpontot és helyet, és eldöntik, kik vesznek részt az eseményen. Vannak olyan lapok is, ahol öngyilkossághoz használható eszközöket kínálnak eladásra jó pénzért.

Ezeknek a honlapoknak a fórumain olyan kérdésekkel lehet találkozni, mint: "Van-e olyan nő, aki szeretne nekem segíteni és meghalni velem?", "Szeretnék megismerni egy olyan módszert, amellyel békésen és biztosan meg lehet halni" vagy "Előkészítettem az autót és a faszenet". Jelentések szerint az a négy ember, aki szeptemberben követett el így öngyilkosságot, ugyancsak az interneten keresett olyanokat, akik velük tartanának a másvilágra.

Elidegenedés és elmagányosodás

Az öngyilkosságok száma egyre emelkedik a szigetországban, a statisztikák szerint 2003-ban 34 ezren ölték meg magukat, ami hét százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ennek okait többen a gazdasági nehézségekben és a fiatalok elmagányosodásában látják. Már több ezer úgynevezett "hikikomori" (remete) van, akik úgy élnek, hogy alig mozdulnak ki szobájukból, és jórészt csak az interneten kommunikálnak és szórakoznak.

A hatóságok felvetették, hogy bezárják vagy szabályozzák az ilyen honlapokat, ám ezek fenntartói azzal érvelnek, hogy tulajdonképpen csak kegyeleti szolgáltatást nyújtanak azoknak, akik minden jövőbe vetett hitüket elvesztették.

A BBC News által idézett szakértők emellett azt feltételezik, hogy a csoportos öngyilkosságokban részt vevők így próbálják enyhíteni azt a magányosságérzést, amely akkor lép fel, ha valaki egymagában öli meg magát.