Bush 8 százalékkal vezet Kerry előtt

Vágólapra másolva!
George Bush amerikai elnök nyolc százalékpontos vezetésre tett szert John Kerry demokrata párti kihívójával szemben - a USA Today/CNN/Gallup közös közvélemény-kutatása szerint. Ez azonban - szakértők szerint - egyáltalán nem elég ahhoz, hogy biztos lehessen a győzelmében. Más kutatások szerint azonban nincs ekkora előnye Bushnak. A két jelölt között nyolc ingadozó tagállamban dől majd el a verseny.
Vágólapra másolva!

A USA Today/CNN/Gallup vasárnap közzétett felmérése szerint a biztos szavazók 52 százaléka Bush elnököt, 44 százaléka Kerry szenátort, 1 százaléka pedig Ralph Nader független jelöltet támogatja. A megkérdezettek 3 százaléka nem nyilvánított véleményt. Az USA Today internetes kiadása szerint ez az előny törékeny és cseppet sem ad okot az elnöknek a megnyugvásra.

Bush elnök március óta még nem állt ilyen jól és nem könyvelt el ekkora javulást, mint most, alig két héttel a választások előtt. A közvélemény-kutató intézett legutóbbi, október 9-10 között végzett felmérésében még Kerry vezetett 49 százalékos támogatottsággal Bush 48 százalékával szemben. Nader, az amerikai fogyasztóvédelem atyja akkor is biztos szavazók egy százalékára számíthatott.

Más felmérések szerint azonban nincs ekkora előnye Bushnak. A Newsweek pénteken közzétett felmérése szerint az elnöknek 50, a massachusettsi szenátornak 44 százalékos a támogatottsága. A Time magazin ugyancsak pénteken Bushnak 48, Kerrynek 47 százalékot mutatott ki. A Zogby kutatóintézet 48-44, a Washington Post 50-47 százalékban állapította meg a jelöltek támogatottságát - Bush javára. Utóbbi lap kimutatása szerint azonban Kerrynek jelentős az előnye a választás szempontjából legfontosabb bizonytalan államokban, ahol a kiegyensúlyozott erőviszonyok miatt bármelyik jelölt felülkerekedhet.

Nyolc államban dől el a verseny

A két amerikai elnökjelölt kampánystratégáinak számításai szerint a választási győzelem alapvetően nyolc olyan bizonytalan szövetségi államon múlhat, ahol egyelőre lehetetlen megállapítani, ki szerzi meg a szavazatok többségét. Ezek az államok összesen 99 elektori szavazattal rendelkeznek, közülük is a legjelentősebb Florida, 27 elektori szavazatával.

Az Egyesült Államokban az elnököt nem közvetlenül választják, hanem egy 538 fős elektori testület. A választásokon ennek tagjairól döntenek az állampolgárok. Az elnöki poszt elnyerésére legalább 270 elektori szavazatra van szükség. Az államok egyenként annyi elektort adnak az elnökválasztó gyűlésbe, ahány szenátoruk és képviselőjük van a szövetségi törvényhozásban.

Nebraska és Maine kivételével az összes állam összes elektorát az az elnökjelölt nyeri el, akire az adott államban a legtöbben voksoltak, a többi jelöltre leadott szavazatok veszendőbe mennek. Tehát amelyik jelölt - mindegy milyen arányban - győz egy államban, arra szavaz majd az adott állam összes elektora az elnökválasztó gyűlésen.

A legtöbb elektora - ötvennégy - a legnépesebb államnak, Kaliforniának van, de nyolc államnak csupán 3-3 elektori hely jut.

Bush elnök jelenleg 26 államban számíthat biztos győzelemre ami összesen 222 elektori szavazatot jelent. John Kerry szenátor 16 állam, illetve a főváros támogatásában bízhat, ami 217 elektori szavazatot jelent számára. Bushnak így még 48, Kerrynek pedig 53 elektori szavazatot kell szereznie a nyolc ingadozó államban, hogy meglegyen a győzelmet biztosító 270 elektori szavazat.

Sok múlhat azon, hogy a két jelölt pártja párt mennyire tudja mozgósítani szavazótáborát. Az utóbbi időben meglepően sok új - főként fiatal - szavazót jegyeztek be a bizonytalan szövetségi államokban, ami miatt a vártnál nagyobb választási részvételre lehet számítani, és elérheti a 58-60 százalékot is. Ez komolyan befolyásolhatja a végeredményt, mivel a magas részvétel politikai elemzők szerint a Demokrata Pártnak kedvezhet. A részvételi arány 1960-ban 65 százalék volt, majd állandóan csökkenve 1996-ban érte el a mélypontot 51 százalékkal. 2000-ben, az amerikai választók 54 százaléka szavazott.