Eszmei vita húzódhat az olasz biztosjelölt botrányai mögött

Vágólapra másolva!
Komoly vitákat robbantott ki az elmúlt hetekben az EU-ban Franco Buttiglione olasz politikus, aki több megjegyzésével is kihívta maga ellen az Unió számos politikusának haragját. Legutóbb már egy olasz pénzmosási ügyet is elővettek, amelyben korábban vizsgálták a biztosjelölt érintettségét. A történések miatt még a Vatikán is felemelte hangját, amellyel az olasz politikus amúgy jó viszonyban van. A Buttiglione uniós igazságügyi biztosi kinevezése körüli vita valóban nem csak politikai síkú, a háttérben felsejlenek a katolikus egyház és az európai politika közötti eszmei viták is.
Vágólapra másolva!

Mind nagyobb aggodalommal figyeli a Vatikán az egyre világiasodó európai politikai felfogást, amikor a kormányok egymás után fogadnak el olyan jogszabályokat, amelyek ellentétesek az egyház abortusz, családjog és tudományos kutatással kapcsolatos tanításaival, sőt egyesek egyenesen hivatalos katolikusüldözésnek tekintik az intézkedéseket.

Az aggodalmakat csak megsokszorozta a Franco Buttiglione olasz uniós biztosjelölt személye körül az utóbbi hetekben kirobban politikai botrány. Nem véletlenül. Az elsősorban homoszexuálisokra és gyermekeiket egyedül nevelő anyákra vonatkozó megjegyzései miatt támadott, az unió igazságügyi biztosi posztjára jelölt politikus ugyanis közeli kapcsolatban áll a Vatikánnal, jó barátja a pápának és számos magas rangú egyházi vezetőnek.

Kritizált megjegyzések

Buttiglione, az Európai Parlament különböző bizottságai előtti meghallgatásain eresztette el a kritizált megjegyzéseket. A homoszexualitásról például kijelentette, hogy ő személy szerint bűnnek tartja, bár mindez nem jelenti azt, hogy illegális lenne. A házassággal kapcsolatban úgy vélekedett: "lehetővé kell tenni a nőknek, hogy egy férfi védelmét élvezve gyerekeik legyenek". Később a gyermekeiket egyedül nevelő anyákra tett negatív felhangú kijelentést.

Buttiglione biztosi kinevezése ellen elsősorban a baloldal, a zöldek és néhány liberális EP-képviselő érvel. Az őt ért támadások miatt a sokat látott politikus kifakadt, és gyűlöletkampánynak nevezte ezeket, illetve azzal vádolta az Uniót, hogy ki akarják zárni a keresztényeket a hivatalokból. Cserébe Josep Borrell, az Európai Parlament elnöke becsületsértéssel vádolta meg Buttiglionét.

Pénzmosási vádak

Az olasz politikust szerdán egy konzervatív brit lap, a The Daily Telegraph lapjain támadták, ezúttal pénzmosás gyanúja miatt. A lap szerint Buttiglione banki ügyleteit egy évig vizsgálták a monacói hatóságok illegális finanszírozási tevékenység vádjával, jóllehet az "Olaszországból kapott iratok olyan hiányosak voltak", hogy végül nem lehetett megállapítani a bűncselekményt. A vezető brit napilapnak maga az illetékes monacói vizsgálóbíró, Jean-Christophe Hullin mondta ezt el, hozzátéve, hogy 1998-99-ben 150 ezer fontnak (230 ezer euró) megfelelő mennyiségű olasz líra folyt át 40 olyan monacói számlán, amelyet Buttiglione közvetlen segítője, a hazájában csalással vádolt Giampiero Catone tartott fenn. A pénzt monacói érkezése után visszairányították az olasz kereszténydemokrata párt számláira.

A The Daily Telegraph szerint a Catone elleni vádak már nyilvánosságot kaptak az olasz sajtóban, de az nem köztudott, hogy Buttiglione maga is vizsgálat alatt állt. Catone ellen "csalárd csőd" vádjával folyik vizsgálat Olaszországban, és az egyik olasz európai parlamenti képviselő levélben szólította fel Barroso bizottsági elnököt: gondolja meg még egyszer egy olyan igazságügyi biztos kinevezését, aki évek óta egy ilyen közvetlen munkatárs segítségét veszi igénybe - írta a brit lap.

Buttiglione sorsa október 27-én dől el

Az olasz politikus jelöléséről október 27-én szavaz az Európai Parlament kéttucat másik biztosjelölttel együtt, ám a gyűlés nem dönthet külön-külön a biztosok személyéről, hanem csak az egész bizottságról.