Több mint húsz halott a japán földrengésben

Vágólapra másolva!
Több mint húsz ember meghalt, illetve eltűnt azoknak az erős földrengéseknek a következtében, amelyek szombaton két óránál rövidebb idő leforgása alatt rázták meg Japán északnyugati részét, házakat döntöttek romba és borítottak lángba, fennakadásokat okoztak az áram-, gáz- és vízellátásban. Sokan megsérültek a polcokról leeső tárgyaktól, a lehulló faágaktól, kövektől, leomló falaktól. A földcsuszamlások akár több tucat embert is betemethettek.
Vágólapra másolva!

Az első, legerősebb rengés - a Richter-skála szerint 6,8-es - helyi idő szerint este 6 óra, közép-európai idő szerint délelőtt 11 óra előtt néhány perccel következett be, epicentruma Odzsija városa közelében volt, mintegy 20 kilométerrel a földfelszín alatt - közölte a japán meteorológiai ügynökség. Odzsija Niigata prefektúrában van, Tokiótól 256 kilométerre északnyugatra, a Japán-tenger közelében. Az első földmozgást a következő 1 óra 50 perc alatt hat további nagy erejű, 5-ös és 6,3-as közötti rengés követte, s a szakemberek ezután még több mint 120 kisebb utórengést észleltek.

Az NHK állami rádió jelentése szerint sokan megsérültek a polcokról leeső tárgyaktól, a lehulló faágaktól, kövektől, leomló falaktól. A rengések után néhány órával 4 halottról, 4 eltűntről és legalább 350 sérültről érkeztek jelentések, s félő, hogy a több helyről jelzett földcsuszamlások akár több tucat embert is betemettek. Pontos adatok legkorábban vasárnap várhatók, mivel a katasztrófa este, már a sötétség beállta után következett be.

A rengések nyomán több százezer háztartás áramszolgáltatása megszűnt, fennakadások voltak a telefonösszeköttetésben és a közlekedésben, az automatikus biztonsági berendezések leállították a legtöbb mozgásban lévő vonatot. Egy szerelvény kisiklott és több autó az oldalára borult, de ezekben a balesetekben senki sem sérült meg. Számos településről jeleztek tüzeket.

Tokióban megremegtek az épületek; a rengések egyes körzetekben olyan erősek voltak, hogy az emberek alig tudtak megállni a lábukon. A meteorológiai ügynökség jelentése szerint nem áll fenn a veszélye cunaminak, vagyis pusztító tengeri szökőárnak, amelyet a földrengések szoktak kiváltani. Több település lakosságát kitelepítették. A további rengésektől tartva a sérülteket nem a kórházakba szállítják, hanem autóparkolókban felállított szükségkórházakban látják el. A tűzoltóság mellett a hadsereg egységeit és helikoptereit is kivezényelték a rengés sújtotta körzetbe. Koidzumi Dzsunicsiro kormányfő saját hivatalában hozott létre válságközpontot.

Japánt ebben az évben különösen sok természeti csapás sújtja: pénteken vonult el a tizedik, s egyben legpusztítóbb tájfun, a Tokage, amelynek eddig 77 halálos áldozatát találták meg. Az idei tájfunszezon halottainak és eltűntjeinek száma közel 220. A szombati földrengések utáni helyzetet nehezíti, hogy az elmúlt napok nagy esőzése után országszerte jelentős a földcsuszamlások, sárlavinák veszélye.