Vágólapra másolva!
José Manuel Barroso, a tervek szerint november 1-jétől hivatalba lépő új Európai Bizottság elnökének kérésére elhalasztották a testület beiktatásáról szóló szerdai európai parlamenti (EP) szavazást. Barroso azért kért halasztást, mert korábban több biztos-jelölt személyével kapcsolatban kifogások merültek fel és az EP több frakciója is a bizottság megbuktatásával fenyegetőzött. Az új bizottság elnöke eddig nem volt hajlandó megváltoztatni a testület összetételét, most mégis visszavonta a biztosok személyére tett javaslatát.
Vágólapra másolva!

Elhalasztják az új Európai Bizottság beiktatásáról szerdára tervezett európai parlamenti szavazást - írja a BBC News. Hírügynökségi jelentések szerint a november 1-jétől hivatalba lépő testület elnöke, José Manuel Barroso - a korábbi határozott álláspontja ellenére - javaslatot tesz a bizottság összetételének megváltoztatására. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy új jelöltek is kerülnek-e a bizottságba vagy csak a feladatköröket osztja újra Barroso. A leendő elnök szerint még tárgyalnia kell az EU államainak vezetőivel mielőtt válaszolni tud erre a kérdésre.

Az elnök azt követően döntött a halasztás és az átalakítások mellett, hogy szerdán találkozott Hannes Swoboda-val, az Európai Parlament (EP) szocialista frakciójának alelnökével, aki közölte vele, hogy a baloldali képviselőcsoport nem támogatja a testület hivatalba lépését. Swoboda a találkozó után kijelentette: "Új előterjesztés lesz, egy új bizottság, változtatásokkal".

Barroso az Európai Parlamentben tartott szerda délelőtti beszédében úgy fogalmazott: "Arra a megállapításra jutottam, hogy ha ma szavaznának, akkor az eredmény nem lenne pozitív az európai intézményekre és az európai ügyre nézve... Több időre van szükségem, hogy megvizsgáljam ezt a kérdést".

Barroso lépése meglepő, hiszen korábban annak ellenére sem volt hajlandó változtatni a bizottság összetételén, hogy az EP több frakciója is a bizottság megbuktatásával fenyegetőzött, mivel több biztos-jelölttel kapcsolatban kifogások merültek fel. A legtöbb bírálatot Rocco Buttiglione olasz igazságügyi biztos-jelölt kapta, aki több kérdésben is kifogásolható nyilatkozatokat tett. Buttiglione többek között bűnnek nevezte a homoszexualitást és elítélte a gyereküket egyedül nevelő nőket. Később bocsánatot kért, ám az EP több frakciója folyamatosan azt sürgette, hogy Barroso változtasson a bizottság összetételén.

A portugál elnök azonban mindössze annyira volt hajlandó, hogy a diszkriminációval kapcsolatos ügyeket elvette Buttiglionétól, és egy, több biztos-jelöltből álló testületre bízta. Olasz lapértesülések szerint Buttiglione pedig annak ellenére sem volt hajlandó lemondani jelöltségéről, hogy erre kedden már Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök is felszólította.

A Barroso-bizottságot azonban más támadások is érték. A holland, versenypolitikáért felelős biztos-jelöltet azért támadták, mert korábban több nagyvállalat felügyelő bizottságának volt tagja, így sokak szerint nem tudná függetlenül ellátni feladatát. Kovács Lászlót, az energiapolitika felelősét pedig felkészületlensége és szakértelmének hiánya miatt bírálták. Barroso mindennek ellenére még kedden is úgy fogalmazott: az új testület "megéri a bizalmat".

A kormány szerdai ülésén nem foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy új jelöltet állítanak-e Kovács László magyar energetikai biztosjelölt helyett. Barroso ugyanis nem kérte a magyar kormányt arra, hogy nevezzen meg új jelöltet. László Boglár kormányszóvivő azt mondta: ezzel kapcsolatos igény nem fogalmazódott meg Barroso részéről. Ezen a helyzeten a hétvégi római európai uniós csúcstalálkozón történhet változás, ahol Barroso várhatóan tárgyal majd az EU összes tagállamának vezetőivel az esetleges bizottsági személycserékről. A kormányszóvivői tájékoztatón elhangzott az is, hogy a biztosok körüli huzavona nem érinti az új magyar külügyminiszter személyét, Somogyi Ferenc meghallgatása holnap kezdődik, függetlenül a Barroso-bizottság megszavazásától.

Az Európai Bizottság csak azt követően kezdheti meg munkáját, hogy az EP többsége támogatja a testületet. Az EP-képviselők csak az egész bizottságot támogathatják vagy szavazhatják le, így arra nincs lehetőség, hogy csak azokat a biztosokat ejtsék ki, akikkel elégedetlenek.

A BBC News értesülése szerint a bizottságról szóló szavazást egy hónappal halasztják el. Addig a jelenleg hivatalban lévő, az olasz Romano Prodi által vezetett bizottság folytatja majd munkáját ideiglenes hatáskörrel. Prodi korábban már bejelentette, hogy az általa vezetett bizottság vállalná az ideiglenes ügyintézést. Az EU-ban azonban jelenleg nincs kialakult gyakorlat egy ilyen jellegű helyettesítésre, így az is elképzelhető, hogy végül más megoldás születik.