Tömegsírokról vitáznak Szerbiában

Vágólapra másolva!
Vita bontakozott ki a szerbiai politikai csúcsvezetés köreiben arról, hogy vannak-e újabb, eddig ismeretlen tömegsírok Szerbia területén. A koszovói válság idején hűtőkocsikkal szállították Szerbiába a koszovói albán polgári áldozatokat az oda bevonuló nemzetközi erők elől. Dusan Mihajlovic volt belügyminiszter 2001-ben 17 szerbiai tömegsírról beszélt.
Vágólapra másolva!

A vitát csütörtökön robbantotta ki Nenad Canak leköszönő vajdasági parlamenti elnök azzal a nyilatkozatával, mely szerint Dusan Mihajlovic volt belügyminiszter 2001-ben, az akkori kormányzó pártkoalíció (DOS) vezetőinek ülésén elárulta politikustársainak, hogy 17 tömegsír van Szerbiában.

Akkorra már ismert volt, hogy a koszovói válság idején a milosevici hatalom hűtőkocsikkal szállította át szerbiai tömegsírokba a kivégzett koszovói albán polgári áldozatok holttestét, hogy eltűntesse a bevonuló nemzetközi haderő elől a karhatalom rémtetteinek nyomait. A Belgrád melletti batajnicai gyakorlótéren, a kelet-szerbiai Petrovo Selóban és az ország nyugati részén fekvő perucaci vízgyűjtőnél találták meg a holttesteket rejtő tömegsírokat.

Canak szerint azonban Mihajlovic nem a "hűtőkocsis" esetekről beszélt, s azt emlegette, hogy "nincs egy nyugodt éjszakája", amióta tudomást szerzett róluk. Egy kormánytag azonban javasolta, hogy állami titokká minősítsék a tömegsírokat, mert "gond lesz a befektetésekkel".

A belgrádi média által megkérdezett akkori DOS-vezetők számára "valami dereng" ugyan, de többségük nem emlékszik pontosan Mihajlovic kijelentésére, illetve a tömegsírok számára. Natasa Micic volt parlamenti elnök azonban pénteken megerősítette, hogy a DOS vezetői mind tudtak a tömegsírokról, s minden pontosan úgy történt a pártkoalíció ülésén, ahogyan Canak mondta.

A pénteki Blic című napilapnak adott nyilatkozatában ezt Mihajlovic is megerősítette, ugyanakkor egy valjevói tévének adott interjúban már önmagát cáfolta, mondván: "mégsem lehet 17 tömegsírról beszélni, mert ennyi nem volt". Szerinte Canak vélhetően azokra az áldozatokra is gondol, akiknek a holttestét a horvátországi és boszniai háborúban sodort le a víz a Dunán, a Dráván és a Száván, s ezeket a tetemeket a folyók mentén fekvő szerbiai városok temetőiben hantoltak el.

A szerb belügyminisztérium pénteken közleményében tudatta, hogy "meglepő és nagyon felelőtlen" Mihajlovic nyilatkozata. Felszólította a volt belügyminisztert, hogy továbbítsa a hatóságoknak a rendelkezésére álló dokumentációt és tájékoztasson az állítólagos tömegsírokról, mivel tisztségének átadása után egyetlen ezzel kapcsolatos írásos dokumentum nem maradt.