Az EU csomagtervet ajánl fel Iraknak

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió tagállamainak vezetői pénteken brüsszeli csúcsértekezletükön fogadják Ijád Allávi iraki miniszterelnököt, s egy csomagtervet ajánlanak majd fel az EU nevében az ottani helyzet javítására - közölte Bernard Bot holland külügyminiszter.
Vágólapra másolva!

Bot a brüsszeli EU-csúcsértekezlet csütörtöki napját záró, késő esti csúcsértekezleten elmondta: e csomagterv értelmében mind anyagilag, mind gyakorlati módon támogatni fogják a jövő évi iraki választásokat, segítik az iraki rendőrök képzését, illetve az igazságügyi rendszer működésének beindulását, s felkínálják egy partnerségi, együttműködési megállapodás megkötésének lehetőségét az EU, illetve Irak között. Emellett hangsúlyozta: az Európai Unió nagyon fontosnak tartja Irak és a szomszédos országok november 20-i egyiptomi találkozóját, hiszen főleg ezeket az országokat kell bekapcsolni az adott régió békéjét szolgáló erőfeszítésekbe.

Bot az EU soros, holland elnöksége nevében elmondta: a tagállamok külügyminisztereinek csütörtöki vacsoráján Irak mellett az amerikai elnökválasztásról, Ukrajnáról, Iránról és a közel-keleti helyzetről esett még szó. Mint közölte, az EU-tagállamok gratulálnak George Bush amerikai elnök újjáválasztásához, szoros és gyümölcsöző együttműködést remélnek, s hiszik: a két fél közösen viseli a felelősséget számos probléma, így a terrorizmus, a tömegpusztító fegyverek elterjedése, az AIDS, vagy éppen a közel-keleti helyzet megoldásáért.

Az utóbbi kérdéskörben csütörtökön drámai fejleményt hozott Jasszer Arafat palesztin vezető egészségének hirtelen romlása: a legújabb hírek szerint Arafat a klinikai halál állapotában, mély, visszafordíthatatlan kómában van. Bot hangsúlyozta, hogy az Európai Unió szolidaritásáról biztosítja a palesztin népet, s együtt akar dolgozni a majdani új palesztin vezetéssel a palesztin-izraeli konfliktus rendezési erőfeszítéseinek folytatásáért. Egyben hozzátette: úgy véli, hogy az amerikai elnökválasztási folyamat lezárulta után új lehetőség nyílik az EU és az Egyesült Államok közös fellépésére e témakörben.

Végül Bot szót ejtett az ukrajnai elnökválasztásról is, amelynek első fordulóját - mint mondta: finoman fogalmazva - "nem tökéletesnek" minősítette. Közölte: az EU-tagállamok azt sürgetik, hogy a második, döntő forduló valóban szabad és átlátható legyen.