Amerikai kézen Fallúdzsa nagy része

Vágólapra másolva!
Fallúdzsa Queens-nek becézett déli negyedébe szorították vissza a felkelőket az amerikaiak. A harcokban eddig 22 amerikai és 5 iraki katona vesztette életét, a lázadók veszteségeit 600 főre teszik. Sok az amerikai sebesült. A civil áldozatokról nincs adat, csak szemtanúk beszámolói alapján tudható, hogy sokan vannak: az utcákon egyre több halottat látni. Az oszló tetemek bűze elviselhetetlen.
Vágólapra másolva!

Az amerikai hadsereg péntek reggelre ellenőrzése alá vonta a szunnita lázadók fő erősségének tartott Fallúdzsa legnagyobb részét. Amerikai források szerint a felkelőket a város déli részében körbezárták. "(A lázadók) nem menekülhetnek észak felé, mert ott vannak a mi erőink. Nem térhetnek ki nyugat felé, mert ott az Eufrátesz, és kelet felé sem mehetnek, mert ott hatalmas erőket vontunk össze. Ha pedig dél felé indulnának el, akkor a mi csapatainkkal találják magukat szembe. Vagyis kutyaszorítóba kerültek" - jelentette ki Roy Meek őrmester.

Az amerikai-iraki koalíciós erők harckocsikkal nyomultak előre a város északi kerületéből dél felé, akik előtt lassan vonulnak vissza a felkelők egy olyan negyed felé, amelyet az amerikai katonák csak Queens néven emlegetnek. Állítólag itt rejtőzködnek Abu Muszab az-Zarkávi terrorista vezér hívei.

A lázadók időnként gyors ellencsapásokat indítanak a benyomulók ellen, akikre orvlövészek is lőnek. A BBC amerikai hadsereggel együtt vonuló tudósítója szerint, ahogy megpillantják egy ilyen orvlövész által leadott lövés torkolattüzét, azonnal tankokkal veszik tűz alá az épületet, ahonnan a lövés jött.

A harcokban az amerikai hadsereg közlése szerint eddig 18 amerikai és 5 iraki katona vesztette életét, 178 amerikai megsebesült. Az al-Dzsazíra hírtelevízió ugyanakkor arról ír, hogy a németországi Landstuhl amerikai kórházba jelenleg 90 újabb sebesültet várnak, és 125 érkezett már az offenzíva kezdete óta. Az arab tévéadó hozzáteszi, hogy Landstuhlba csak a súlyos sebesülteket szállítják. A BBC szerint a kórház befogadóképességét a sok sebesült miatt bővíteni kényszerülnek.

Az amerikaiak durva becslései szerint eddig körülbelül 600 felkelő vesztette életét a harcokban. A fallúdzsai polgári lakosságot ért veszteségről nem áll rendelkezésre adat, csak szemtanúk beszámolói alapján tudható, hogy sokan halhattak meg.

A hadműveletet csütörtökön "nagyon-nagyon sikeresnek" minősítette az amerikai vezérkari főnök. Richard Myers közölte: "reméljük, hogy a következő pár napban képesek leszünk a lázadók által keltett félelem nélkül átadni Fallúdzsát lakóinak."

Mások ugyanakkor elismerték, hogy a fallúdzsai harcok vége várhatóan nem jelenti majd a fegyveres lázadás végét is, és feltehetően más sok felkelő elmenekült az ostromlott városból, még a harcok előtt.

Közben egyre nagyobb az aggodalom a városban élő civilek sorsa miatt. A Vörös Félhold szerint Fallúdzsában katasztrofális a helyzet, a sebsültekhez nem jutnak el az orvosok, ráadásul nincs is mivel gyógyítani.