Káosztól félnek a palesztin vezetők

Vágólapra másolva!
A jövő héten Ciszjordániába utazik az amerikai külügyminiszter, hogy a béketárgyalások felújításáról tárgyaljon az új palesztin vezetéssel. Eközben nő az aggodalom a palesztin vezetés körében, hogy Arafat halálával elharapózik az erőszak és a káosz. Legutóbb vasárnap volt példa az erőszakra, amikor kis híján meglőtték Mahmúd Abbászt, Arafat utódját a Palesztinai Felszabadítási Szervezet élén.
Vágólapra másolva!

Ciszjordániába utazik az amerikai külügyminiszter, hogy a béketárgyalások újraindításáról tárgyaljon az új palesztin vezetéssel. Erről Colin Powell palesztin munkatársa, Nabil Saat számolt be. Powell november 23-án Rámalláhba és valószínűleg Gázába látogat el.

A látogatás célja, hogy működésbe hozza a békefolyamatot, amelyet George Bush amerikai elnök és Tony Blair brit kormányfő is célul tűzött ki - közölte a palesztin politikus. George Bush pár napja közölte, hogy a közel-keleti békét négy éven belül meg lehet teremteni. A megbeszéléseken szóba kerül majd a jövő januárban tartandó elnökválasztás is - írja a BBC.

Lövöldözés a gyászsátorban

Eközben a palesztin területeken biztonsági szempontból uralkodó káosz mielőbbi felszámolására szólított fel Mahmúd Abbász, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet új vezetője. Abbász épphogy megúszott egy lövöldözést, amelyben két biztonsági tiszt is életét vesztette Gázában. Vasárnap este ugyanis palesztin fegyveresek rontottak be az Arafat halála miatti gyász megülésére felállított sátorba, és lövéseket adtak le tiltakozásul Abbász jelenléte miatt.

Abbásznak, akit testőrei kimenekítettek a sátorból, nem esett bántódása. Az incidens idején a helyszínen volt Mohammed Dahlán, az Abbászhoz közel álló volt palesztin biztonsági főnök is. Abbász testőrei és a sátorba behatoló fegyveresek a levegőbe lövöldöztek, utóbbiak azt kiáltozták, hogy "Abbász és Dahlán az amerikaiak ügynökei". Kórházi források szerint legalább két palesztin biztonsági meghalt, és legalább négyen megsebesültek.

"Külföldi parancsra cselekvő maroknyi zsoldos"

A Hamász és az Iszlám Dzsihád palesztin szélsőséges szervezetek elítélték a lövöldözést. Szintén elítélte a "sajnálatos incidenst" az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai elnevezésű fegyveres csoport is, amely a Fatah mozgalomhoz kötődik. A csoport szóvivője úgy vélte, hogy az incidenst "külföldi parancsra cselekvő maroknyi zsoldos" követte el.

Száeb Erekát palesztin miniszter szerint sürgősen helyre kell állítani a törvényességet és a közrendet a palesztin területeken és feltétlenül meg kell rendezni hatvan napon belül az elnökválasztást, hogy elkerülhető legyen az erőszak és az anarchia elharapózása. Hétfőn az izraeli televízió második csatornájának adott nyilatkozatában kijelentette: nem gondolja, hogy a lövöldözés kezdeményezői meg akarták volna ölni Abbászt. "Nem tudom pontosan, mi történt, mindenesetre szégyenletes és nyugtalanító, ami lezajlott" - mondta az Izraellel folyó tárgyalások minisztere.

Saul Mofaz izraeli védelmi miniszter is úgy vélekedett hétfőn, hogy okvetlenül szükséges a választások megrendezése a palesztin területeken. Az izraeli közszolgálati rádióban kijelentette: mihelyt lesz felelős és törvényesen megválasztott palesztin vezetőség, amely partner lehet a tárgyalásokon, Izrael kész lesz a párbeszédre. Feltétel azonban, hogy az új palesztin vezetőségnek fel kell lépnie a palesztin terroristák ellen. Mofaz hangsúlyozta: Izrael megteszi, amit a maga részéről megtehet avégett, hogy támogassa a palesztinok körében a demokratikus folyamatot és a választások megtartását.

MTI[origo]