Kemény fellépést kér az ENSZ-főtitkár Szudán ellen

Vágólapra másolva!
A lehető legerősebb figyelmeztetést kérte kiszabni Szudánra Kofi Annan ENSZ-főtitkár a világszervezet Biztonsági Tanácsától. A testület a kenyai Nairobiban jelenleg folyó tanácskozásán a darfúri válsággal kapcsolatban tájékozódik, pénteken várhatóan határozatot is hoznak az ügyben. A térségben több mint másfél millió ember volt kénytelen elhagyni otthonát a kormány támogatta milíciák vérengzései miatt.
Vágólapra másolva!

A lehető legerősebb figyelmeztetés megfogalmazását kérte Szudán számára Kofi Annan ENSZ-főtitkár csütörtökön az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli kihelyezett ülésén, Kenyában. A BT 14 éve nem ülésezett New Yorkon kívüli helyszínen.

"Sajnálattal kell közölnöm, hogy Darfúrban a biztonsági helyzet tovább romlott, az aláírt tűzszüneti egyezmény ellenére" - kezdte beszédét a főtitkár a Nairobiban. A főtitkár szerint az egyezményt mind a kartúmi kormány és annak milíciái, mind a lázadó csoportok megszegték. "Elengedhetetlen a lehető legerősebb figyelmeztetés megfogalmazása a felek irányába, akik ezt a szenvedést okozták. Amikor ilyen mértékben követnek el bűntetteket, és a helyi szuverén államhatalom ennyire képtelen vagy ennyire nem hajlandó megvédeni saját állampolgárait, akkor a felelősség a nemzetközi közösségre és kiemelten a Biztonsági Tanácsra hárul" - mondta.

Kofi Annan felszólította a szembenálló feleket, hogy minél hamarabb kössenek békét. Mint mondta, nincs vesztegetni való idő, azonnali megegyezésre van szükség a béketárgyalásokon, hiszen ezzel nem csak a szudáni kérdést lehetne rendezni, de az "katalizátorként" szolgálna más regionális konfliktus kezelésében is. Az ENSZ BT várhatóan pénteken hoz határozatot az ügyben.

A főtitkár helyzetértékelése után a nap folyamán meghallgatják mind az Afrikai Unió, mind a szudáni kormány, mind a lázadó Szudáni Népi Felszabadítási Hadsereg (SPLA) képviselőit. A kihelyezett ülést John Danforth, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete kezdeményezte azzal a céllal, hogy a BT-tagok képviselői személyesen találkozhassanak az érintett felekkel és a helyzetet jól ismerő szakértőkkel.

A határozattervezet pénzügyi és politikai támogatást ígérne bármilyen békeegyezmény megkötése esetén, a tűzszünetet megsértő bármelyik felet sújtó esetleges szankciókról azonban a tagoknak még meg kell egyezniük, ami nem lesz könnyű, mivel több tagállam - például Kína - ellenzi a szigorúbb fellépést.

Emberi jogi szervezetek ugyanakkor gyengeséggel vádolják a BT-t, mivel szerintük más szankciókkal való fenyegetés mellett már régen fegyverembargót kellett volna bevezetni Szudán ellen. Az eddigi két BT-határozat, amelyekkel a milíciák leszerelését szerették volna elérni a szudáni vezetésnél, hatástalan maradt.

Szudánban közel 21 éve zajlik a polgárháború az északi arab és a déli keresztény területek fegyveresei között. A harcokban eddig kétmillió ember hunyt el. Az utóbbi két évben több alkalommal is történt próbálkozás a megegyezésre, ám ezek nem jártak sikerrel.

Darfúrban 2003 elején újultak ki a harcok, amikor a fekete lázadó csoportok azzal a felkiáltással kezdtek kormányzati célpontokat támadni, hogy az ország vezetése elhanyagolja a térséget. A kormányzat erre arab milíciákat szabadított rá az ott élőkre, amelyek hatalmas vérengzéseket és tömeges erőszakot követtek el. A harcok miatt 1,8 millió ember kényszerült már lakhelye elhagyására. A sorozatos katonai akciókat az Egyesült Államok népirtásnak bélyegezte, ám a BT szeptemberi ülésén négy tag - Oroszország, Kína, Pakisztán és Algéria - tartózkodása miatt nem hozott erről határozatot a tanács.

MTI/[origo]