Negyven sterilizációs panasz Csehországban

Vágólapra másolva!
A csehországi, brnói ombudsman irodájához negyven panaszbeadvánnyal fordultak azok a roma nők, akiket az orvosok beleegyezésük nélkül sterilizáltak. Marcela Horáková, a brnói ombudsman sajtófőnöke a Roma Sajtóközpontnak elmondta: az új panaszbeadványok Csehország egész területéről érkeztek, és a sértettek között két nem roma nő és egy férfi is van.  Az ombudsman irodája gyűjti az összes bizonyítékot, amelyeket rövid időn belül átad az egészségügyi minisztériumnak.
Vágólapra másolva!
A Roma Sajtóközpont oldalahttp://www.rroma.hu/gss_rroma/alpha?do=2

A brnói ombudsmanhoz az első tíz kényszer-sterilizációval kapcsolatos panaszt szeptemberben nyújtották be a roma nők. Az ombudsman Milada Emmerova igazságügyi miniszterhez fordult, akit hivatalos levélben is felkért egy független orvosokból álló bizottság létrehozására, amely vizsgálatokat indítana a kényszer-sterilizációs ügyekben.

A miniszter asszony létrehozta ugyan a bizottságot, amely el is kezdte a vizsgálatokat, de sokan kétlik a bizottság függetlenségét, mert a testület tíz tagjának több mint fele az egészségügyben dolgozik. Korábban a csehországi IQ Roma Szerviz, az Együttélés és a Liga elnevezésű emberjogi szervezetek felszólították a cseh egészségügyi minisztériumot, hogy az Európai Bizottság egy független tagja is legyen benne a vizsgálóbizottságban. Választ azonban még a mai napig nem kaptak.

Marcela Horáková, a brnói ombudsman sajtófőnöke a Roma Sajtóközpontnak elmondta: eddig Csehország egész területéről negyven panaszbeadvány érkezett az ombudsmanhoz a kényszer-sterilizációs ügyben, a sértettek között két nem roma nő és egy férfi is van. A biztos irodája gyűjti az összes bizonyítékot, amelyeket rövid időn belül átad az egészségügy minisztériumnak.

Anna Sabatova, az ombudsman munkatársa egy sajtótájékoztatón azt is elmondta: az új panaszbeadványok több mint egyharmada még az 1989-es rendszerváltás előtti, amikor az akkori állami politikának érdekében állt a roma populáció szabályozása. 1991-ig olyan rendelet létezett, amely lehetővé tette különleges szociális juttatás (10 000 korona) kifizetését azoknak, akik alávetették magukat a sterilizációnak.

A brnói ombudsman tudomása szerint a sterilizációs ügyek a múltban olyan országokat is érintettek, mint Svédország, Svájc vagy Szlovákia, és érdekli, hogy ezekben az országokban hogyan végződtek a vizsgálatok.

Estocák Maximilián, Roma Sajtóközpont