Az RMDSZ veszélyben, a jelöltek pellengéren

Vágólapra másolva!
A vasárnapi romániai választáson az RMDSZ 14 év után kieshet a törvényhozásból. A választás esélyese a baloldal. Civil szervezetek több mint száz olyan képviselőjelöltet találtak, akik korrupciós vagy más gyanús ügyekbe keveredtek már. A Nagy Románia Párt vezetője váratlanul megjavult, és most már azt mondja, hogy szereti a zsidókat.
Vágólapra másolva!

A vasárnapi romániai választásoknak magyar szempontból meghatározó kérdése, hogy az RMDSZ bejut-e a szenátusba és a képviselőházba. A kétkamarás román parlamentben 1990 óta az összes választás után voltak magyar képviselők, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség stabilan hozta a hat százalék körüli eredményt, ami a nagyjából megfelel a magyarok országos számarányának. Az RMDSZ-nek most azonban két kihívással kell szembenéznie: a várhatóan magas részvétellel és a romániai magyar politika megosztottságával. A parlamenti küszöb Romániában is öt százalék, és csak az utóbbi két hét közvélemény-kutatásai valószínűsítik, hogy ezt vasárnap átlépi a magyar párt.

A közvélemény-kutatások 70 százalék körüli részvételt jósolnak, ami különösen magas ahhoz képest, hogy négy éve csak 56 százalék ment el szavazni. Akkor majdnem hét százalékkal simán bejutott az RMDSZ, viszont minél több román szavaz, annál kevesebb arányosan a magyarok eredménye.

Forrás: MTI
Az RMDSZ kampányzáró gyűlése

Az RMDSZ másik problémáját a megosztottság jelentheti. A párt 1990 óta bebetonozott vezetésével szemben egyre határozottabban kezdett politizálni a korábban az RMDSZ jobbszárnyát képviselő belső ellenzék. A látványos szakítás akkor kezdődött, amikor a párt több tagja bíróságon akarta Markó Béla elnökké választását megtámadni, míg a Markóhoz hű erők megszüntették Tőkés László örökös tiszteletbeli elnöki posztját. Az 1989-es forradalom meghatározó püspöke megalkuvással és a kommunista múlt átmentésével vádolta a párt vezetőit. Tőkés egy civil mozgalmat indított Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács néven, és e körből egy párt is kinőtte magát, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ). Az MPSZ fő követelése a székelyföldi autonómia megteremtése, amit az RMDSZ egészen az elmúlt hónapokig teljesen irreális és ezért vállalhatatlan követelésnek tartott. Most viszont "Párbeszéd az autonómiáért" jelszóval kampányolnak.

Az MPSZ először a nyári önkormányzati választásokon próbált elindulni, de ahogy a mostani önálló szereplést, úgy az akkori megmérettetést is megakadályozta a román választási bizottság. A nyári tiltás miatt az Európai Unió idei országjelentésében megfeddte Romániát. Az önkormányzati választások előtt olyan törvény született, hogy nemzeti kisebbséget képviselő párt csak akkor indulhat, ha 25 ezer aláírást összegyűjt úgy, hogy minden - a tisztán román lakta - megyében is legalább 300 támogató szerepel a listán. A törvényt az RMDSZ is megszavazta, és nem sokkal a mostani választások előtt ahhoz is hozzájárult, hogy a korlátozást kiterjesszék az országgyűlési választásokra is. Az MPSZ ugyan mindkét alkalommal bemutatta a szükséges aláírásokat, de ezeket egyik esetben sem fogadták el. Nyáron arra hivatkoztak, hogy nem az aláírásokat gyűjtő személy hitelesítette őket, így formai okok miatt utasították el, most pedig egy szúrópróbaszerű vizsgálat után megállapították, hogy több személy tudta nélkül szerepelt az aláírók között. Az MPSZ azzal vádolta az RMDSZ-t, hogy megfélemlítette az aláírókat, akik ezért letagadták szignójukat. Az RMDSZ viszont arra célozgatott, hogy azt mondták a lajstromon lévőknek, hogy a kettős állampolgárságot támogatják, nem pedig a kisebbik magyar párt indulását.

Amikor eldőlt, hogy az MPSZ önállóan nem indulhat, akkor történt még egy utolsó kísérlet a közös indulásra. Markó Béla négyszemközt tárgyalt Tőkés Lászlóval, aki ugyan nem tagja az MPSZ-nek, de közvetítőként felkérték a tárgyalásra. Az MPSZ a listákon egy bizonyos százaléknyi helyet kért, az RMDSZ azonban csak néhány biztos bejutó helyet adott volna. Az RMDSZ azzal érvelt, hogy az MPSZ-esek nem vettek részt a párt listájának összeállításakor tartott előválasztásokon.

Az MPSZ jelöltjei közül többen mégis indulnak, de egy román párt listáján. A Nemzeti Cselekvés Pártja az erdélyi megyék listáján adott át helyeket az MPSZ-nek. Azonban elképzelhető, hogy az MPSZ szimpatizánsai ennek ellenére az RMDSZ-re szavaznak majd. Az Emil Constantinescu volt román elnök (1996-2000) által alapított Cselekvés Párt ugyanis országosan alig több mint 1 százalékon áll, és szinte teljesen esélytelen a bejutásra. Tőkés László ezért mondta azt, hogy nem tud semmit sem tanácsolni híveinek, mert két rossz közül lehet csak választani vasárnap.

Mivel az MPSZ még nem indulhatott választásokon, ezért nem lehet tudni, hogy mekkora szavazótábort tud mozgósítani. Az RMDSZ készíttetett egy közvélemény-kutatást, ez az egyetlen felmérés az MPSZ erejéről. E szerint a romániai magyarság 4,7 százaléka szavazott volna az MPSZ-re.