Kormányfő lenne a forradalom gázos istennője

Vágólapra másolva!
Hosszú idő óta a legfontosabb ukrán politikusok egyike az elbűvölő szépségű Julia Tyimosenko, akit az ukrán ellenzékiek egyszerűen csak a "forradalom istennőjének" neveznek. A korábban kormányfő-helyettesi posztot is betöltő népvezért Oroszországban börtön várná, Ukrajnában viszont hamarosan miniszterelnök lehet. A megfigyelők szerint elsősorban neki köszönhető az ukrán forradalom sikeressége.
Vágólapra másolva!

Az elemzők szerint a novemberi elnökválasztás utáni hosszú és állhatatos ellenállás megszervezése, amelynek révén az ukrán ellenzék megakadályozta, hogy a választási csalással vádolt Janukovics kormányfő legyen az új elnök, Julia Tyimosenko nevéhez fűződik. Nem kis szerepe volt az ő vonzó és ugyanakkor karizmatikus lényének abban, hogy az emberek hetekig az utcán maradjanak a beköszöntő ukrán tél ellenére.

Ellenfelei azonban demagógnak és mesterkéltnek tartják, akik szerint gondosan kidolgozott hajviselete, amely a fiatal ukrán parasztlányokét idézi, is azt a célt szolgálja, hogy elvakítsa az egyszerű ukránokat. Nemcsak az ellenzéki tüntetőkre, hanem a rohamrendőrökre is nagy hatással volt, kis híján a pajzsukra emelték, amikor barátkozni kezdett velük. A tüntetőkkel farkasszemet néző rohamosztagosok megengedték neki, hogy átmenjen a sorfalukon, hogy a mögöttük levő emelvényen szónokoljon az elnöki hivatalt körbevevő tömegnek.

A gázkirálynő homályos múltja

A 44 éves Julia Tyimosenko életpályája eddig is igen kalandos volt, megjárta a mennyeket és a poklokat, a csúcs azonban, úgy tűnik, még előtte van. Az 1960-ban Dnyepropetrovszkban született politikus közgazdász-kibernetikusként végezte az egyetemet, és közgazdaságtanból tudományos fokozatot is szerzett. A 90-es években egy energiaimporttal foglalkozó céget vezetett a férjével együtt, majd átment az államigazgatásba, ahol hasonló területet irányított, a végén miniszterelnök-helyettes lett belőle. Gázkirálynőnek hívták akkoriban, utalva arra, hogy gázügyletek révén - nem egészen világos körülmények között - nagy vagyonra tett szert. Az apósát egy több mint 2 milliárd dollár értékű gyanús gázügylettel vádolták, valamint az Egyesített Ukrán Energiarendszerek akkori elnökének, későbbi miniszterelnöknek több százmillió dolláros megvesztegetésével. A rokont egészségi okok miatt Kucsma elnök jóváhagyásával engedték szabadon tavaly novemberben.

Fotó: EPA
Parasztlányos frizurában

Eltűnése előtt a neves oknyomozó újságíró, Georgij Gongadze, aki korábban számos korrupciós ügyet feltárt, többek között - állítólag - Julia Tyimosenko gyanús ügyletein dolgozott. Az újságírónak csak a megcsonkított holttestét találták meg jóval az eltűnése után, megölésére egyes feltételezések szerint Kucsma elnök adott utasítást. Mindenesetre Gongadze újságja - az Ukrainszkaja Pravda -, miközben továbbra is bírálta a hatalmat, a nem sokkal később a hatalomból kikerült Tyimosenkót, Gongadzéhoz hasonlóan, a rezsim áldozataként tüntette fel.

Személyes honlapján az állítólagos gyanús ügyletekről természetesen nem ejt szót Julia Tyimosenko, megemlíti viszont azt, hogy miniszterelnök-helyettesként reformjai révén megtisztította a visszaélésektől az energiaszektort, bevezette a piaci verseny elveit, és megtiltotta a barterezéseket. Ennek köszönhetően mintegy 2 milliárd dollárt juttatott az államkasszába. A fekete jövedelmeitől megfosztott, elnöki körökben mozgó oligarchák azonban elérték Kucsma elnöknél, hogy 2000 januárjában menessze Tyimosenkót a kormányból. Tyimosenko attól kezdve Leonyid Kucsma ádáz ellenfele lett, beszédeiben később az elnököt sokszor csak "vörös hajú csótányként" emlegette.

Néhány éve még barnában pompázott

2001 februárjában az ügyészség letartóztatta Tyimosenkót, aki összesen hat hetet töltött vizsgálati fogságban, míg végül a kijevi bíróság megsemmisítette a vádakat, és kiengedte a börtönből. Tyimosenkóék szerint letartóztatatása politikai okokból történt. A vádhoz a muníciót Oroszországból kapta az ügyészség. Ott egy magas rangú katonai vezetőt tartóztattak le vesztegetés miatt, a moszkvaiak szerint Tyimosenko szervezte a megvesztegetést. Az orosz katonai főügyészség a héten jelezte, hogy továbbra is vádolja a három és fél évvel ezelőtti ügyben az egykori ukrán kormányfőhelyettest. A megfigyelők szerint nem véletlen mindez: Putyin orosz elnök szeretné meggyengíteni az ukrán ellenzéket, hogy az eddigi oroszbarát ukrán politika ne változzon.

A forradalom istennője

Tyimosenkónak saját pártja van "Szülőföld" néven, amely Viktor Juscsenko ellenzéki elnökjelölt legerősebb szövetségese lett a novemberi választásokra. Kettejük közül ő a radikálisabb, ő javasolta a tüntetőknek, hogy vegyék blokád alá a kormányépületeket, hogy sztrájkoljanak, amíg meg nem semmisítik a választási eredményeket.

Karizmatikus személyisége továbbra is nélkülözhetetlen lehet Juscsenkónak, aki, ha a december végi megismételt elnökválasztáson diadalmaskodik, várhatóan miniszterelnöknek nevezi ki Julia Tyimosenkót, akire Oroszországban ügyészségi vizsgálat és fogság várna.