Védelmi reformot hajt végre Japán

Vágólapra másolva!
Módosításokat hajtott végre védelmi politikájában Japán. A mostani módosítás Kínát és Észak-Koreát jelöli meg fő kockázati tényezőként, ugyanakkor enyhített a fegyverexportra vonatkozó tilalmakon. A szigetország a második világháború óta első ízben beszélt nyíltan arról, hogy katonai politikája több lenne szigorú önvédelemnél. Japán alkotmánya szigorúan tiltja, hogy japán csapatok bármilyen támadó hadműveletben vegyenek részt.
Vágólapra másolva!

Módosításokat hajtott végre védelmi politikájában Japán. A dokumentumot, amely 2009-ig irányozza elő a védelmi politika főbb sarokköveit pénteken fogadta el a japán parlament. A dokumentum szerint Kínára és Észak-Koreára "különösen oda kell figyelni".

Kínával az elmúlt hónapban vált feszültté a viszony, amikor egy kínai tengeralattjáró hajózott be japán felségvizekre. Peking később "technikai hibára" hivatkozva kért elnézést az incidensért. Észak-Korea atomprogramja miatt jelenthet veszélyt, ráadásul az ország már bebizonyította, hogy rendelkezik olyan rakétával, amellyel Japánt képe támadni.

A védelmi politika jelentős változásaként értékelhető, hogy feloldják a fegyverexport tilalmát. Japán két évtizeddel ezelőtt döntött úgy, hogy nem szállít fegyvereket határain kívülre. A tilalom feloldását követően Japán most rakétaalkatrészeket szállít majd Amerikának - tudósít a BBC News.

Az Egyesült Államok sürgette Japánt, hogy vizsgálja felül pacifista alkotmányát. A második világháború után megfogalmazott alaptörvény kilences cikke kimondja, hogy Japán hadseregét nem lehet bevetni a szigetország határain kívül. Az Irakban szolgáló japán egység is csak különleges engedéllyel, mint nem harci feladatokat ellátó kontingens csatlakozhatott az USA vezette szövetségesekhez.

Az alkotmány módosítását ugyan mind a két nagy parlamenti párt támogatná, de a képviselők több mint kétharmada nyilatkozott úgy egy felmérésen, hogy nem szabad megváltoztatni a kilences paragrafust.