2005 tavaszán írják alá a román és bolgár EU-csatlakozási szerződést

Vágólapra másolva!
Románia és Bulgária 2005 írja alá az Európai Unióhoz való csatlakozási szerződést. Ugyanekkor Horvátország is megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat a szervezettel. Erről a hétvégi EU csúcsot előkészítő külügyminiszterek egyeztek meg hétfőn, brüsszeli tárgyalásukon. A hét végi EU-csúcs legfontosabb témája egyébként Törökország lehetséges csatlakozása lesz majd.
Vágólapra másolva!

Románia és Bulgária 2005 május elején csatlakozik az Európai Unióhoz. Erről az EU-tagállamok külügyminiszterei brüsszeli tanácskozásukon egyeztek meg. A megegyezés értelmében április tájékán megkezdődnek a csatlakozási tárgyalások Horvátországgal, abban az esetben, ha az ország teljes mértékben együttműködik a hágai Nemzetközi Törvényszékkel.

Bernard Bot, az Európai Unió soros elnökségét ellátó Hollandia külügyminisztere közölte ezt hétfőn brüsszeli sajtóértekezletén, összefoglalva az EU-külügyminiszterek aznapi tanácskozását. A miniszterek a hét végi EU-csúcsértekezletet készítették elő megbeszélésükkel.

A csúcs legfontosabb kérdése Törökország lesz. Bot szerint néhány fontos kérdésben (megkezdik-e a csatlakozási tárgyalásokat a törökökkel, mikor, mik lesznek a feltételek és milyen lesz a menetrend) csak a csúcs hozhat majd döntést. Ám érzékeltette: az első kérdésben, vagyis abban, hogy Ankara megkapja-e a zöld jelzést, aligha kétséges a válasz.

Bot elmondta: a holland kormányzat jelenleg is folyamatosan konzultál, hogy a török csatlakozási tárgyalások ügyében minden EU-tagállam számára megfelelő közös tervezetet tudjon kidolgozni a hét végi csúcsra. Ezt követően a törökök térfelén pattog a labda, hiszen nekik kell eldönteniük, hogy az EU álláspontja ismeretében készek-e megkezdeni a tárgyalásokat.

Michel Barnier francia külügyminiszter felvetéséről (arról, hogy Törökország ismerje el az első világháborús örmény népirtást), Bot úgy vélekedett: erről a kérdésről nyilván lesz még szó a későbbiekben, de ez nem feltétele a csatlakozási tárgyalások megkezdésének, nem része az úgynevezett koppenhágai kritériumoknak.

Egy kérdés kapcsán Bot kijelentette: ha az új román vezetőség valóban újra meg akar nyitni egy vagy több tárgyalási fejezetet, az az ő dolga, de ez nagyon kockázatos lenne a részéről. Bot hozzátette: a maga részéről nem is tanácsolja, hogy Románia ebbe az irányba induljon el. Ha mégis így történne, akkor Bukarestnek legkésőbb április végéig újra le kellene zárnia ezeket a fejezeteket, figyelembe véve, hogy az EU részéről legkésőbb május elején akarják aláírni a bolgár és a román csatlakozási szerződéseket - figyelmeztetett.