Az ukrán pénzek miatt magyarázkodik Bush

Vágólapra másolva!
Magyarázkodásra kényszerült az amerikai vezetés az ukrajnai demokratikus fejlődést támogató programjai miatt. Az orosz és ukrán vezetők után most már a kongresszus tagjai is kérdőre vonnák a Bush-kormányzatot, hogy mire szolgált valójában az a pénz, amit a demokráciát fejlesztő civil szervezeteknek juttattak. Többen azt feltételezik, hogy Bushék az 58 millió dollárból Kucsma elnököt akarták kiszorítani a hatalomból.
Vágólapra másolva!

Magyarázkodásra kényszerült az amerikai vezetés az ukrajnai demokráciát erősítő programja miatt. Bushék az utóbbi két évben összesen ötvennyolcmillió dollárral támogattak olyan civil szervezeteket és intézeteket, amelyek Ukrajnában működtettek demokráciát erősítő programokat.

Az amerikai támogatás miatt már több ízben háborgott Leonyid Kucsma ukrán elnök és köre, valamint az orosz vezetés. Bushék kitartanak azon álláspontjuk mellett, hogy a támogatásokat nem részrehajlóan osztották: bármilyen szervezett kaphatott a pénzből, ha demokráciát erősítő tevékenységet folytatott - függetlenül attól, hogy melyik politikai oldalhoz tartozik.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ezzel szemben azt állítja, hogy az amerikai szervezetek "belekontárkodtak" az ukrán belpolitikai életbe. Lavrov szerint megsértették az ukrán törvényeket azzal, hogy Juscsenkó ellenzéki jelöltet és a Mi Ukrajnánk párttömörülést támogatták.

Lavrov ugyanakkor nem említette, hogy az orosz vezetés is elkötelezte magát a novemberi elnökválasztáson. Putyin orosz elnök mindvégig a kormányoldal elnökjelöltjét, Viktor Janukovics miniszterelnököt támogatta.

Colin Powell amerikai külügyminiszter azzal utasította vissza Lavrov vádjait az Ukrajnában tevékenykedő amerikai szervezetekkel szemben, hogy "örömmel fizetett nekik". "Azért, hogy biztosítsuk a lehetőséget minden oldalnak arra, hogy kifejthessék véleményüket" - jelentette ki Powell.

Fotó: MTI
Janukovicsékat nem érdekelték a képzések

Több vezető szenátor is - demokrata és republikánus oldalról egyaránt - kérdőre vonta a kormányzatot. A szenátorok úgy vélik, hogy az Ukrajnának juttatott politikai segély nem volt olyan semleges, mint azt Bushék állítják.

Ron Paul texasi republikánus szenátor szerint Bush elnök "adófizetők dollárjait küldte Ukrajnába, hogy befolyásolja a választási eredményt." "Volt egy csomó kerülő: civil szervezetek - ukrán és amerikai egyaránt - de a pénz végül csak Juscsenkó támogatására lett elköltve" - nyilatkozta a szenátor a New York Timesnak.

Az amerikai vezetés szerint Ukrajnában sem tettek másként, mint azokban az országokban, amelyek demokratikus fejlődését az utóbbi években támogatták. Politikai képzéseket finanszíroztak, növelték az emberekben a választókedvet, megtanították őket kommunikálni, hálózatot szervezni.

Az Ukrajnában működő amerikai szervezetek visszautasítják a vádat, hogy állást foglaltak volna Juscsenkóék mellett. A szervezetek és intézetek szerint képzéseik mindenki számára nyitottak voltak, a kormánypártok, Kucsma elnök köre azonban nem mutatott túl nagy érdeklődést. Kenneth Wollack, a Demokrácia Intézet vezetője szerint "inkább az ellenzéki pártok keresték a külföldi támogatást".

Fotó: EPA
Kucsmáék szerint csak Juscsenkót támogatták

Kent R Hill, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének tisztviselője szerint Kucsma és jelöltje Janukovics emberei leginkább hírszerzési célzattal látogatták az amerikaiak támogatta képzéseket, foglalkozásokat. "Információt akartak gyűjteni arról, hogy mit csinál a Nyugat" - állítja Hill.

Aleksander Maric, a Milosevic Jugoszláv elnök rendszerének megdöntésében oroszlánrészt vállaló szerb Otpor mozgalom vezetője, szintén a civil szervezetek védelmére kelt. Amerikai támogatással az Otpor is részt vett az ukrán választók tudatosságát fejlesztő oktatásban.

"Kiképeztük őket, hogyan szerveződjenek, hogyan hozzanak létre helyi sejteket, hogyan hozzanak létre brandet és logót, jelképeket és üzeneteket. Megtanítottuk őket, hogyan ismerjék fel a társadalom gyengeségeit és az emberek legégetőbb problémáit" - nyilatkozta hétfőn a Szabad Európa Rádiónak Maric.

Az amerikaiak visszautasítják azt, hogy a demokratikus elvek terjesztése és tanítása egy félig meddig elnyomó rendszerben mindenképpen az ellenzék malmára hajtja a vizet. Kent R Hill szerint azért tűnhet úgy, hogy Juscsenkót támogatták, mert követeléseik megegyeztek. "A választási válság idején kiforgatták valódi jelentéséből azt, hogy szabad és igazságos választást követelünk." - állítja Hill. "Azt állították, hogy Juscsenkót támogatjuk, mert ő is szabad és igazságos választást követelt".