Amerika

Vágólapra másolva!
Busht újraválasztották az USA elnökének, és a venezuelai Hugo Chavez is maradhatott. Haitit polgárháború és természeti csapások borították gyászba.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok legfontosabb eseménye az elnökválasztás volt. George W. Bushnak úgy sikerült megőriznie a hatalmát, hogy jóval több szavazatot szerzett, mint a sokat vitatott négy évvel ezelőtti választáskor. Idén ugyan be kellett ismernie, hogy tévedés volt azzal indokolnia az iraki háborút, hogy ott tömegpusztító fegyverek vannak, de a felelősséget sikerült a titkosszolgálatokra fogni. A CIA vezetője nyáron lemondott tisztségéről. Bush konzervatív programmal győzött: kisebb adókat és kevesebb szociális segélyt ígért, mint demokrata kihívója, John F. Kerry.

Bush komoly katonai és titkosszolgálati átalakítás kezdetét jelentette be az idén: átrendezik a külföldön szolgáló amerikai csapatokat, mintegy hatvanezer katonát kivonnak Németországból és több tízezret Japánból, és jelentős átalakításokba kezdtek a CIA-nál is. A washingtoni szenátusban és a kongresszusban is többségbe kerültek a republikánusok, így a következő években Bush elnök még szabadabban hozhatja meg döntéseit. Bush új kormányából kikerült a két egymástól legtávolabb álló politikus: a külügyminiszter Colin Powell, és John Ashcroft igazságügy-miniszter. Előbbit baloldali, utóbbit szélsőjobboldali elhajlónak tartották ellenfeleik. A külügyeket Bush eddigi nemzetbiztonsági főtanácsadója, Condeleeza Rice veszi át, akinek elkötelezettségét jól jelzi, hogy az utóbbi négy évben ő is az elnöknek otthont adó Fehér Házban lakott.

Latin-Amerika

Forrás: EPA
Haiti

A karib-tengeri Haitit természeti csapások és polgárháború pusztította. Az év eleji lázongások után Jean-Bertrand Aristide elnök Dél-Afrikába menekült, és onnan üzent, hogy még visszatér. Az utcai erőszak távozásával sem fejeződött be, volt hívei és az ellenzék fegyveresei nyitott furgonokról tüzeltek egymásra Haiti városaiban. Áprilisban az Egyesült Államok hétezer katonát vezényelt szigetre, de alig lett biztonságosabb az élet. Júniusban több más amerikai kormány is küldött katonákat, és a nemzetközi haderő brazil parancsnokság alá került. Amikor már úgy tűnt, hogy az ideiglenes kormány átvészeli viszonylagos nyugalomban az évet, ősszel egy nap alatt tönkrement az ország. Egy vihar letarolta Haitit, több mint háromezer embert megölt, és százezreket hajléktalanná tett. Az ország most teljesen külföldi segélyekre van utalva.

Dél-Amerikában nyugodt év volt az idei, Venezuelában lehetett csak félni attól, hogy polgárháború lesz. Folytatódtak ugyanis a tavaly véres zavargásokhoz vezető tüntetések Hugo Chavez elnök ellen. Idén nyáron Chavez engedett az ellenzék kétmillió aláírással megerősített követelésének, és népszavazást írt ki saját visszahívásáról. Miután a többség arra szavazott, hogy töltse ki a hivatali idejéből hátra lévő éveket, a hangulat nyugodtabbá vált és Chavez tovább folytathatja furcsa, egyszerre szocialista és nacionalista politikáját. Peruban ugyan a kormány tagjainak fele korrupciós botrányba keveredett, de ők békésen távoztak a hatalomból.