Teljesen átszabta csapatát Bush

Vágólapra másolva!
Bush elnök újraválasztása után radikális átalakítást hajtott végre csapatában. Bush a tizenötből kilenc tárca élén cserélte le a minisztert. Az elnök legbelső bizalmi embereit vette elő, olyan politikusokat, akik jobban függnek tőle, mint első ciklusának miniszterei. Bush azt várja új embereitől, hogy vigyék végig azokat a programokat, amelyeket az előző négy évben nem sikerült végrehajtani. Az átalakítás során olyan megingathatatlannak tűnő nagy nevek távoztak a tárcák éléről, John Ashcroft igazságügyminiszter vagy Tom Ridge belbiztonsági miniszter.
Vágólapra másolva!

Minden másodjára megválasztott amerikai elnök végrehajtott bizonyos változtatásokat a kormányán belül. Bush elnök a tizenötből kilenc poszton cserélt minisztert, ezzel bőven az élvonalban van az amerikai kormányt átalakítók között. Elhíresült átalakítás volt eddig Jimmy Carter 1979-es "nyári mészárlása": a demokrata elnök öt miniszterét cserélte le rövid idő alatt. Bill Clinton 1996-ban, második ciklusa kezdetén hét miniszterétől vált meg.

Bush mostani átalakítása azt a célt szolgálja, hogy az elnök saját kezébe fogja össze az ország irányítását. Az új emberek egytől egyig a Bush család, ezen belül George W Bush legbelső bizalmi emberei. Bush olyan politikusokra cseréli le régebbi gárdáját, akik az utóbbi időkben is szoros kapcsolatban álltak vele, és bizalmát száz százalékig élvezik.

Bush azért döntött úgy, hogy egyszerre válik meg kilenc miniszterétől, hogy az átalakulással járó instabilitás a lehető legrövidebb legyen a kormányzatban. Nem csak a miniszter cserélődik a váltásnál: mindenki hozza a saját embereit, akikkel felváltják a korábbi miniszterek gárdáját.

Condoleezza Rice, külügy

Condoleezza Rice-szal Bush egyik legbelső bizalmi emberét állítja a külügyminisztérium élére. Rice 2000-es elnökké választása óta Nemzetbiztonsági tanácsadóként folyamatosan Bush körül mozgott.

A Fehér Ház egyik legbefolyásosabb politikusa sokak szerint eddig sem csak a nemzetbiztonsági ügyekbe nyert beleszólást. Conoleezza a Bush család régi bizalmi embere - már az idősebb Busht is segítette tanácsaival. "Condi" Rice Bush egyik legjobb barátjává vált a fehér házi évek alatt. Gyakran kíséri el a Bush családot hét végére Camp Davidbe az elnöki nyaralóba.

Forrás: [origo]
Bush egyik legjobb barátja

Condoleezza Rice 1954-ben született Birminghamben, Alabama államban. Apja, John Rice tiszteletes az olasz "con dolcezza", vagyis "kedvesen előadni" zenei kifejezést alapul használva adta lányának a szokatlan nevet. A kislány kivételes szintű oktatásban részesült, édesapja azt akarta, hogy lányát ne érintse hátrányosan bőrszíne. Alabamában különösen súlyos volt a feketék hátrányos megkülönböztetése.

Zenei tehetségének köszönhetően 15 évesen felvették a denveri egyetemre. A zenei tanulmányokról azonban hamarosan politológiára váltott. 1974-ben diplomázott, Szovjetunióra szakosodott politológusként. A Notre Dame-on szerezte meg masters diplomáját, majd visszatért Denverbe, hogy doktoráljon.

Miután ledoktorált, a Stanford egyetemen helyezkedett el, politológiát tanított. 1986-ban kezdődött politikai karrierje: a vezérkari főnök tanácsadója lett, feladata a nukleáris stratégiai tervezés volt. Idősebb Bush elnök hatalomra kerülésekor Rice a nemzetbiztonsági tanács tagja lett, majd az elnök biztonsági tanácsadója lett.

1998-ban Bush elnök hívta meg, hogy legyen fia, az elnökségért induló George W Bush nemzetbiztonsági tanácsadója. 1999-ben Rice lemondott az egyetemen betöltött tisztségéről, és beszállt Bush kampányába.

Bush Colin Powellt helyettesíti majd Rice-szal. A vezérkari főnökből lett külügyminiszternek sokak szerint azért kellett mennie, mert jóval enyhébb álláspontot képviselt a kormányban, mint Donald Rumsfeld védelmi miniszter és a többi "háborús héja". Ráadásul Rumsfeld megítélése mindvégig jóval pozitívabb volt világszerte, mint főnökéé.

Kérdés hogy Rumsfeld után szóhoz tud-e jutni Condoleezza Rice, aki a színfalak mögül irányító tanácsadói szerepkörből először lép reflektorfénybe. Szakértők szerint nem biztos, hogy Rice kiegyensúlyozza majd a nálánál sokkal Rutinosabb Rumsfeld keményvonalas, háborúpárti politikáját.

Michael Chertoff, belbiztonság

Michael Chertoff, a belbiztonsági miniszteri poszt jelöltje, 2001-től az igazságügyi minisztérium bűnügyi részlegének vezetője. Chertoff elismert mind jogi szaktekintélyként, mind vezetőként. Szövetségi ügyészként segített az igazságügyi minisztériumnak kidolgozni a terrorizmus ellenes stratégiát a 2001. szeptember 11-i támadások után. "Mike minden eddigi feladata alatt mély elhivatottságot mutatott az igazság ügyéért és rendületlen elszántságot az amerikai nép megóvásáért" - mondta róla Bush.

Forrás: [origo]
Chertoff már korábban is Bush tanácsadója volt

A terrorizmus elleni elhivatottsága már korábban kiderült: 1996-ban "A terrorizmus elleni eszközök" címmel publikált írást a New Jersey Law Journalban. A cikkben arról írt, hogy a terroristák elleni hajszában szükség lehet a megszokott szabadságjogok korlátozására.

A New Jersey-i születésű, Harvardon végzett jogász neve a '80-as évek közepétől vált ismertté, amikor ügyészként több New York-i nagy maffiacsalád fejének rács mögé juttatásában segédkezett. Ennek nyomán New Jersey állam főügyésze lett, majd 1994-től magánpraxisba kezdett, ugyanakkor a Whitewater-vizsgálat egyik vezető jogtanácsosa is volt. A vizsgálatban a Clinton házaspár üzleti kapcsolatait kutatták. Ez azért érdekes, mert a Chertoff kinevezéséről szavazó szenátusi bizottságnak az egyik tagja maga Hillary Clinton. 1996-ban feltűnt Bob Dole republikánus elnökjelölt mellett a kampányban - emiatt többen kritizálták.

A terroristák elleni hatékonyabb fellépés jogi hátterének kidolgozása mellett csatlakozott azokhoz a konzervatív ügyvédekhez, akik kritizálták a védelmi minisztériumot a guantanamói fogolytábor miatt. Kiállt emellett a faji megkülönböztetés ellen az igazságszolgáltatásban, és sokáig dolgozott együtt egy színesbőrűek jogi védelmével foglalkozó alapítvánnyal, amely halálos ítéletre váró elítéltek képviseletét látta el.

Sokan agresszív ügyészként és jó vezetőként említik. Kritikusai szerint ugyanakkor néha túl messzire megy, példaként Zacarias Mossaoui - a cipőbombás merénylő - ügyét hozzák fel, ezen kívül kritizálják amiatt, hogy ellenzi az ítéletek meghozásának a bírók belátására bízását, illetve a szemére vetik, hogy egy ügyben azt állította, az alkotmány senkit sem ment fel a kényszerítő rendőrségi vallatás alól.

Az 1958-ban született Chertoff a Harvard jogi karán végzett 1975-ben, és 1978-ban szerezte meg a jogi doktorátust.