Nem sikerült miniszterelnököt választani Kielben

Vágólapra másolva!
Pártütés miatt nem sikerült miniszterelnököt választani csütörtökön Schleswig-Holsteinben az új összetételű helyi parlament alakuló ülésén: a négy választási fordulóban egyik jelöltnek sem sikerült összegyűjtenie a szükséges többséget.
Vágólapra másolva!

A kieli törvényhozásban 69 képviselői hely van, s csütörtökön az első két fordulóban abszolút többséget, legkevesebb 35 szavazatot kellett volna szereznie valamelyik jelöltnek. Az első fordulóban Simonis 34 szavazatot kapott, Carstensen 33-at, a második fordulóban 34:34-re módosult az állás, s ugyancsak döntetlennel (34:34) zárult a harmadik forduló, amikor már az egyszerű többség is elegendő lett volna.

A kieli események súlyos csapással érnek fel Heide Simonis, az eddigi szociáldemokrata kormányfő számára, aki kisebbségi kormány élén újra jelöltette magát. Ellenfele a kereszténydemokrata Peter Harry Carstensen.

A délután folyamán Simonis még egy negyedik fordulóra is vállalkozott, de ez is 34:34-es döntetlennel zárult. Az eredmény azt valószínűsíti, hogy az utolsó három fordulóban Simonis táborában pártütő bújt meg, aki tartózkodásával meghiúsította az egyetlen német női miniszterelnök újraválasztását.

A törvényhozás csak húsvét után újítja fel munkáját, addig ügyvezető jelleggel az eddigi szociáldemokrata-zöld kormány marad hatalmon. A csütörtöki kudarcsorozat után Simonis visszalépését is emlegetik.

Az egy hónappal ezelőtt megtartott helyi parlamenti választást a kereszténydemokraták (CDU) nyerték ugyan, de számításba jövő koalíciós partnerükkel, a liberálisokkal (FDP) együtt egy mandátummal kevesebbet szereztek az abszolút többséget jelentő 35-nél. A szociáldemokraták (SPD) és a zöldek még ennél is kevesebb mandátummal - 33-mal - rendelkeznek, de kezdettől fogva maguk mellett tudhatták a dán kisebbség választási szövetségét (SSW). Az SSW két mandátumot szerzett, s nem szükséges elérnie az ötszázalékos választási küszöböt ahhoz, hogy képviselőt küldjön a kieli parlamentbe. A szociáldemokraták és a zöldek abban a tudatban vállalkoztak a kisebbségi kormányzásra, hogy a dánok két támogató szavazatával mindig felülkerekednek majd a kereszténydemokrata-liberális táboron.