Kiírták a kirgiz elnökválasztást

Vágólapra másolva!
A kirgiz parlament június 26-ra tűzte ki az új elnök megválasztását. A bukott elnök - aki egyes jelentések szerint Oroszországban van - államcsínynek minősítette a hatalomátvételt. Több ember életét vesztette és 300 megsebesült a kirgiz fővárosban az elmúlt két éjszakán a randalírozók és a rendfenntartók összecsapásaiban.
Vágólapra másolva!

Megnyugodott a helyzet szombatra virradóra az éjszakai zavargásokat követően a kirgiz fővárosban, Biskekben. A fosztogatók és a rendfenntartó erők összecsapásaiban egyes jelentések szerint egy, mások szerint négyen vesztették életüket. Randalírozók és fosztogató fiatalok a csütörtöki ellenzéki hatalomátvételt követő második éjszakán is megkíséreltek erőszakkal behatolni üzletekbe és bankokba. A rendőrök a levegőbe lőttek, hogy elriasszák őket. A középületeket a nemzeti gárda őrzi. A rendőrséget belügyi csapatokkal és rohamrendőrökkel erősítették meg. A hatalomátvételt követő első, péntekre virradó éjszakán a zavargásokban több embert megöltek, és több mint 300-as szenvedtek sérüléseket.

Közben megkezdte az új kormány megalakítását a kirgiz ellenzék és Kurmanbek Bakijevet bízta meg az állam- és kormányfői feladatok ideiglenes ellátásával. A kirgiz parlament június 26-ra tűzte ki az elnökválasztást. "Az új kirgiz vezetők nem szándékoznak eltávolodni Oroszországtól" - jelentette ki szombaton Biskekben Kurmanbek Bakijev ideiglenes állam- és kormányfő. Bakijev arra is kitért, hogy "ellenforradalmi mozgolódás" észlelhető Kirgizisztánban. "Ellenforradalmi erők" kihasználták a csütörtöki hatalomátvétel után, hogy egy ideig nem volt az országnak kormánya, és hogy több felelős államhatalmi poszt betöltetlen volt. Kevéssel korábban Bakijev szóvivője jelezte a sajtónak, hogy egyes értesülések szerint merénylet készül az ideiglenes államfő ellen. Bakijev csak annyit mondott erről sajtóértekezletén, hogy "a probléma létezik, de minden rendben lesz".

Aszkar Akajev előző elnök csütörtökön hagyta el az országot, amikor az állítólagos választási csalások ellen tiltakozó ellenzéki tüntetők elfoglalták Biskekben a legfőbb államhatalmi szervek épületeit. A bukott elnök államcsínynek minősítette a hatalomátvételt és közölte, hogy nem mondott le elnöki tisztségéről. Akajev az Interfax szerint Oroszországban van, ahová péntek éjjel érkezett Kazahsztánból. Az orosz hírügynökség jól tájékozott moszkvai forrásokra hivatkozott szombati jelentésében. A moszkvai kirgiz követség ugyanakkor azt közölte, hogy nincs értesülése Akajev hollétéről.

Akajev felesége, Mairam megerősítette, hogy férje elmenekült Biskekből, amikor a tüntetők megkezdték a kormányépület ostromát - írta a Rosszijszkaja Gazeta szombaton. A lap szerint Akajev "az európai közösséggel létrejött egyezség értelmében" távozott Kirgizisztánból.