Kína nem akar bocsánatot kérni Japántól

Vágólapra másolva!
Kína nem hajlandó bocsánatot kérni Japántól, a japánellenes megmozdulások miatt. Az időnként erőszakba hajló tüntetéseken egy történelemhamisítónak tekintett új japán tankönyv és Japán ENSZ BT-tagságot célzó törekvései ellen tiltakoznak a kínaiak. A japán külügyminiszter pont a kialakult diplomáciai válság megoldásárt, és bocsánatkérésért utazott vasárnap Pekingbe.
Vágólapra másolva!

Újabb Japán-ellenes tüntetések kezdődtek Kína több városában vasárnap, miközben Macsimura Nobutaka japán külügyminiszter Pekingbe érkezett és tárgyalasztalhoz is ült kínai kollégájával. Nobutaka a két ország között kirobbant súlyos diplomáciai válság megoldására, illetve bocsánatkérésért és kártérítésért utazott Kínába az atricitások miatt.

Li Csao-hszing (Li Zhaoxing) kínai külügyminiszter azonban megbeszélésükön közölte japán kollégájával, hogy a "kínai kormány sosem tett olyat, ami miatt bocsánatot kellene kérnie a japán néptől". "Sőt, a fő gond az, hogy a japán kormány tettei azok, amelyek sértik a kínaiak érzéseit Tajvan ügyében, bizonyos emberi jogi ügyekkel kapcsolatban és legfőképp a történelemmel való bánásmódja miatt" - idézte a BBC.

Az északkelet-kínai Senjangban (Shenyang) ezrek vonultak az utcákra vasárnap. A japán konzulátus felé igyekvő tömeg a nemzeti himnuszt énekelte és Japán-ellenes jelszavakat skandált. A konzulátust 120 egyenruhás és több civil ruhába öltözött rendőr védte, ám a tömeg így is vörös festékkel és apró kövekkel hajigálta meg az épületet.

Dél-Kínában, a Hongkong közelében fekvő Tungkuanban (Dongguan) és Csuhajban (Zhuhai) 1500-an tüntetnek, Sencsenben (Shenzhen) tízezren gyűltek össze egy japán szupermarket előtt. A dél-kínai Kuanghszi (Guangxi) tartomány székhelyén, Nanningban (Nanning) több százan, főleg egyetemisták és középiskolások gyűltek össze. Bámészkodók százai ácsorognak a Japán-ellenes feliratú polókban feszülő, illetve transzparenseket lóbáló fiatalok körül.

Szombaton Sanghajban (Shanghai) 20 ezren vettek részt a demonstráción, amelynek során a tömeg egy része kövekkel dobált meg japán éttermeket, és összetörte járdára kitett hirdetőtábláikat. A japán konzulátus elé is tízezren vonultak, egyesek kövekkel és üvegekkel dobálták meg az épületet. Hasonló nagyságrendű japánellenes tüntetés volt Hangcsouban (Hangzhou) is, Tiencsinben (Tianjin) pedig körülbelül kétezren vonultak az utcára "a kínai-japán viszonynak ártó legutóbbi lépések ellen" tiltakozva.

Kínában ez már a harmadik hétvége, hogy tömegek tiltakoznak egy nemrég megjelent japán középiskolai tankönyv miatt. A könyvben ugyanis tagadják, illetve jelentéktelennek igyekeznek feltüntetni Kína Japán általi megszállása idején (a múlt század harmincas-negyvenes éveiben), a japánok által elkövetett kegyetlenségeket. A kínaiak azt is kifogásolják, hogy Japán állandó tagságra igyekszik szert tenni az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Szerdán pedig tovább ingerelte a kínaiakat Japán azzal, hogy engedélyt adott olaj- és gázkitermelésre a Sárga-tenger egyik vitatott térségében.

A két ázsiai nagyhatalom viszonya évtizedek óta nem volt ilyen rossz. Macsimura Nobutaka japán külügyminiszter szombaton rendkívül sajnálatosnak nevezte a legújabb Japán-ellenes erőszakos cselekményeket. Mint közölte, vasárnapi pekingi látogatása alatt erőteljesen tiltakozik majd kínai kollégájánál, Li Csao-hszingnél (Li Zhaoxing), akivel részletesen meg akarja vitatni a demonstrációk ügyét. Macsimura 36 órás látogatása során megbeszélést folytat majd Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnökkel is.

Hongkongban, Vietnamban is tüntettek

Ezrek tüntettek vasárnap Hongkongban is, a demonstráció békésen zajlott le. A felvonulók a Viktória parktól indultak és az üzleti negyedben lévő kormányzati épületekhez vonultak, gondosan elkerülve egy népszerű japán nagyáruházat, de elvonulva több japán étterem mellett. A transzparensek felszólították Japánt háborús bűnei beismerésére és emlékeztettek például a nankingi (Nanjing) mészárlásra. Elítélték Tokió azon törekvését, hogy bekerüljön az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai közé.

Albert Ho demokrata párti helyi parlamenti képviselő bejelentette, levélben szólítják fel a pekingi kormányt, hogy vétózza meg Japán BT-tagságát. A politikus ötezerre becsülte a demonstráció résztvevőinek számát. Ho elhatárolódott a kommunista Kínában szervezett tüntetésektől és elítélte az azokon előforduló erőszakcselekményeket. Hangoztatta, hogy Hongkongban a békés megmozdulásoknak van hagyománya, s úgy vélte, hogy a különleges státusú területen nem lesznek zavargások.

Ötven Vietnamban élő kínai tüntetett vasárnap Japán hanoi nagykövetsége előtt, Japán-ellenes jelszavakat skandálva és a japánok távozását követelve a délkelet-ázsiai országból. Az angol és kínai feliratú transzparenseket tartó tüntetők a külképviselet előtti járdán gyűltek össze. A rendőrség és a helyi milícia több tagja a közelben tartózkodott, távol tartva a kíváncsiskodók kis csoportját. Incidensekről nem érkezett jelentés.

MTI/[origo]