A vesztes nyilvánította magát államfőnek Togóban

Vágólapra másolva!
Szabályos utcai harcokat vívtak Togóban a biztonsági erők nádvágókést lengető fiatalok bandáival a szerdán tovább szélesedett zavargásokban, amelyek legkevesebb tizenegy emberéletet és több mint ezer embert kényszerítettek a szomszédos országokba való menekülésre.
Vágólapra másolva!

A nap folyamán a Togói Köztársaság államfőjének nyilvánította magát Emmanuel Akitani-Bob ellenzéki jelölt, aki a hivatalos eredmények szerint vereséget szenvedett az elnökválasztáson. Akitani-Bob a lakossághoz intézett nyilatkozatában kijelentette, hogy az ellenzék nem veszítette el a vasárnap tartott elnökválasztást, és mindenkinek kötelessége szembeszállni az önkénnyel. "Tudjátok, hogy kötelességetek készenlétben állni... Harcolnunk kell, szükség esetén akár életünket áldozni... A harc hosszú lesz, de a nép legyőzhetetlen" - mondta a 74 éves ellenzéki vezető. Nyilatkozatát Nigéria külügyminisztere útján alkotmányellenesnek minősítette.

A togói választási bizottság kedden jelentette be, hogy a szavazatok 60,22 százalékával a hatalmon lévő Togói Népi Tömörülés (RPT) elnökjelöltje, Faure Gnassingbé nyerte meg a választást, Emmanuel Akitani Bob a voksok 38,19 százalékát, egy másik ellenzéki jelölt, Harry Olympio pedig a szavazatok 0,55 százalékát gyűjtötte be.

Az ellenzék és a kormányzó párt kölcsönösen csalással vádolja egymást. Akitani Bob hívei, főleg fiatalok, az eredmény kihirdetése után ellepték Lomé utcáit, barikádokat emeltek, gyújtogattak és fosztogattak, benzinespalackokat hajigáltak a rendfenntartó erőkre. A zavargások szerdán is folytatódtak, a rendőrök könnyfakasztó gránátokkal próbálták szétoszlatni a tüntetőket, sőt lőfegyverrel is tüzeltek a bozótvágó késekkel felszerelkezett fiatalokra.

Kórházi források szerdai tájékoztatása szerint az összetűzésekben legalább tizenegy ember vesztette életét, és több mint százan megsebesültek. Kofi Yamgnane, a francia kormány togói-francia kettős állampolgárságú egykori államtitkára szerint azonban százra tehető a halottak száma. Nyolc nigeri állampolgárt a togói belügyminiszter beszámolója szerint összevertek, és elevenen megégettek. Két katona is életét vesztette, egy rendőrt pedig nádvágókéssel hadonászó fiatalok kaszaboltak le. Az ellenzék szerint 12 hívüket is lemészárolták.

A loméi főkórház egyik orvosa szerint fegyveres férfiak és milíciák járják a házakat és lőnek az emberekre. Azt mondta, hogy az áldozatok egy részét hátlövés érte. Az összetűzések elől menekülve összesen közel 1200-an érkeztek a Togóval szomszédos Beninbe és Ghánába.

Togóban súlyos belpolitikai válságot okozott, hogy Gnassingbé Eyadéma előző elnök február 5-én bekövetkezett halála után a hadsereg vezetői egyszerűen kinevezték az ország államfőjévé az elhunyt vezető fiát, Faure Gnassingbét. Az új elnök a belső zavargások és a nemzetközi felzúdulás hatására lemondott, s beleegyezett, hogy elnökválasztást rendezzenek.

A választási eredmény kihirdetése előtt egy nappal, hétfőn Olusegun Obasanjo nigériai államfő, az Afrikai Unió soros elnöke még azt mondta, hogy nemzeti egységkormány alakul Togóban, függetlenül attól, ki nyeri meg a választást. A kijelentést Faure Gnassingbé és Gilchrist Olympio, a togói ellenzék első számú vezetője jelenlétében tette Abujában.