Albánok testét égették el a koszovói válság idején

Vágólapra másolva!
A gyilkosságok leleplezése érdekében tömegesen égették el egy szerb gyárban albán emberek holttesteit a koszovói válság idején - állítja a Danas. A belgrádi napilap egy névtelenül nyilatkozó tanú elmondására alapozza állításait. A nyilatkozó szerint a megsemmisítés szervezetten zajlott.
Vágólapra másolva!

A Danas című napilapnak adott hétfői interjúban egy tanú megerősítette, hogy a koszovói válság idején albán polgárok - közöttük gyermekek - holttestét égették el egy dél-szerbiai gyárban. A belgrádi Danas azt írja, hogy munkatársa teljes titokban készített interjút egy szkopjei étteremben egy személlyel, aki féltve saját és családja biztonságát nem kívánta elárulni a nevét. Arról viszont nyíltan beszélt, hogy az 1999-es koszovói válság idején, amikor a NATO gépei bombázták Jugoszláviát, albán civilek holttestét égették el egy dél-szerbiai gyár kemencéjében.

Erről a bűntényről első ízben tavaly decemberben tájékoztatta a nyilvánosságot a múlt bűneinek feltárásával foglalkozó Natasa Kandic, a Humanitárius Jogi Alap (FHP) elnöke. Kandic akkoriban a Danas hasábjain pontosan leírta, mi hogyan történt, a háborús bűntényekkel foglalkozó belgrádi különbíróság ügyészsége azonnal foglalkozni kezdett az üggyel.

Kandic néhány héttel később közölte, hogy a vizsgálatok megindulása után Surdulicában, Vladicin Hanban és Vranjéban megfélemlítik és fenyegetik a polgárokat, hogy felfedjék az FHP forrásait. A Danasnak nyilatkozó tanú elmondásából arra lehet következtetni, hogy Kandic állításai nem alaptalanok. A nyilatkozó a surdulicai Mackatica gyárban történtekről beszélt, azt állította, hogy albánok holttesteit égették el az üzem kemencéjében.

A tanú szerint számára a történet elsőre hihetetlennek tűnt, és akkor döbbent rá az állítások igazságára, amikor hallotta az állambiztonsági szolgálat (RDB) helyi emberei, a rendőrség és az igazságszolgáltatás közötti beszélgetéseket. Akkoriban a surdulicai RDB tisztségviselői "sérthetetlenek" voltak. A tanú családja biztonsága érdekében nem kívánta a nyilvánosságra hozni, hogy kik irányították az akciót, de teljesen bizonyos abban, hogy kész gépezet működik a tömeggyilkosságok elfedésére.

Surdulicában félelem és bizalmatlanság uralkodik - mondta a nyilatkozó, majd hozzáfűzte, hogy ha valaki bukik a titkosszolgálat vagy a rendőrség vezetői körül, akkor bukik mindenki. Natasa Kandic korábbi írásában azt állította, hogy a bűntényt a titkosszolgálat hírhedt ezredese, Milorad Ulemek Legija irányította (korábban felesége nevét használta, Milorad Lukovic Legijának hívták), aki a Djindjic-per elsőrendű vádlottja, és akit a múlt hónapban három politikai bűncselekmény elkövetése miatt ítélt el a belgrádi kerületi törvényszék.