Tart a román kisebbségi törvénnyel kapcsolatos huzavona

Vágólapra másolva!
Folytatódik a nemzeti kisebbségek jogállásáról szóló törvényjavaslat kálváriája a román törvényhozásban, miután szerdán a képviselőház házbizottságában és napirendi szakbizottságában a Konzervatív Párt (PC) képviselői ismét kihátráltak a koalíciós kormány álláspontja mögül.
Vágólapra másolva!

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Hargita megyei képviselője, a román képviselőház háznagya elmondása szerint a házbizottság nagy-romániás (PRM) és szociáldemokrata párti (PSD) javaslatra szerdán nem adott helyt a koalíciós kormány kérésének, hogy a román alsóházban gyorsított eljárással tárgyalják meg a kisebbségi törvényjavaslatot.

Az ellenzék úgy tudta érvényesíteni a jogszabállyal kapcsolatos álláspontját - fejtette ki Kelemen Hunor -, hogy a képviselőház napirendjével kapcsolatos heves vita közben a házbizottság konzervatív párti tagja otthagyta az ülést, s így a kormánykoalíció elvesztette egyszavazatos többségét a testületben.

Ennek eredményeként, és Adrian Nastase házelnök aktív közreműködésével, a házbizottság úgy döntött, hogy elutasítja a Tariceanu-kormány kérését, hogy a jogszabályjavaslatot sürgősségi eljárással tűzze napirendre. Sőt, a törvényjavaslatra vonatkozó jelentés határidejét a lehető leghosszabbra, 45 naposra szabta ki a házbizottság. Ez azt jelenti, hogy a PC kétkulacsossága és a házelnök döntő hozzájárulása ennyivel késlelteti már ebben a szakaszban is a törvény érdemi megtárgyalását, a vele kapcsolatos végleges döntést - magyarázta a román képviselőház magyar háznagya, aki szerint ez ismét gáttalan lehetőséget nyit a szélsőségesen nacionalista ellenzék számára a kisebbségellenes retorikára és demagógiára.

Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke szokásos heti bukaresti sajtóértekezletén az esetről nyilatkozva azt mondta, hogy (a szenátus által korábban elutasított) törvényjavaslat sürgősségi eljárással történő megtárgyalása a képviselőházban célszerűbb lett volna. Hiszen a törvénytervezet kimerítő szenátusi vitája után bőven elég lett volna 20 nap is az indítványról szóló jelentés elkészítésére.

Végül Markó annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a kormánykoalíció pártvezetői közötti megegyezést - miszerint a törvényjavaslatot a kormány által előterjesztett formájában szavazza meg a képviselőház koalíciós többsége - tiszteletben fogják tartani.