Megbukott a brit terrortörvény módosítása

Vágólapra másolva!
Alsóházi többsége ellenére - fennállása óta először - komoly vereséget szenvedett szerda este a brit munkáspárti kormány a terrorellenes törvény módosításának tervezetével, amelynek fő eleme a terrorizmussal gyanúsítottak vádemelés nélküli őrizetben tartási idejének kiterjesztése.
Vágólapra másolva!

A kormánypárti frakció lázadásának mértékét jelzi, hogy jóllehet a Munkáspártnak 66 fős többsége van az alsóházban, a módosítás ellen voksolók 31 fős többségben voltak szerda este. A kormány a július 7-ei londoni merényletsorozat után terjesztette elő a szigorítási javaslatot, amely egyebek mellett a jelenlegi 14 napról 90-re növelte volna a terrorista kapcsolatok vádjával őrizetbe vettek vádemelés nélküli vizsgálati fogságban tartásának maximális idejét.

Tony Blair kormányfő sejtette, hogy a tervezetet nem lesz könnyű elfogadtatni, ezért szerdán idő előtt hazarendelte két, külföldön tartózkodó kabinetminiszterét, Jack Straw külügyminisztert Moszkvából és Gordon Brown pénzügyminisztert Izraelből, de a szigorítást kezdettől súlyosan vitató kormánypárti frakció lázadása olyan mértéket öltött, hogy ez messze nem volt elég a győzelemhez.

A törvénymódosítást ellenezte a konzervatív és a liberális demokrata ellenzék is, emberijog-védő csoportok pedig folyamatosan bírálták.

A szerdai szavazás a kormány első parlamenti veresége azóta, hogy a Munkáspárt 1997-ben hatalomra került.