Teljes pusztítást végeztek az ammáni robbantók

Vágólapra másolva!
Az iraki al-Kaida vállalta a több mint félszáz halottal járó ammáni szálloda-robbantásokat, bár az interneten megjelent közlemény hitelességét vitatják. A hatóságok már több embert őrizetbe vettek. Az öngyilkos merénylők három, főleg nyugatiak által látogatott luxusszálló ellen intéztek támadást a jordániai fővárosban, az áldozatok java része ugyanakkor helyi lakos. A hatóságok nemzeti gyászt rendeltek el, és megszigorították a biztonsági intézkedéseket.
Vágólapra másolva!

Az Abu Muszab az-Zarkávi jordániai terrorista vezette iraki al-Kaida csütörtökön az interneten tette közzé nyilatkozatát, amely szerint az ő emberei követték el a véres robbantásokat a három előkelő ammáni szállodában, a Radisson Sasban, a Grand Hyattban és a Days Innben. A közlemény hitelességét eddig még nem tudták megállapítani. Marvan Moasher jordániai miniszterelnök-helyettes szerint is Zarkávi a terrorakciók első számú gyanúsítottja. Korábban a Hyatt egyik alkalmazottja azt vallotta, hogy az önmagát felrobbantó merénylő a tett előtt iraki akcentussal beszélt. Ugyancsak az al-Kaidát tette felelőssé a merényletekért Hosjar Zebari iraki külügyminiszter, aki csütörtökön váratlanul Ammánba érkezett.

A jordániai hatóságok csütörtökön több gyanúsítottat tartóztattak le a robbantásokkal kapcsolatban, és több gépkocsit is lefoglaltak, amelyeknek közük lehetett a merényletekhez. A hivatalos közlemény nem részletezte sem az őrizetbe vettek számát, sem pedig kilétét. A jordániai közbiztonsági hivatal egyúttal közölte, hogy nem voltak előzetes értesüléseik arról, hogy merénylet készül a szállodák ellen. A jordániai kormány bejelentette azt is, hogy azonosították merényletet elkövető "kamikázék" holttestének maradványait.

Marvan Moaser miniszterelnök-helyettes megerősítette, hogy a három merénylőn kívül 56 ember vesztette életét a szerda esti robbantásokban. Az áldozatok közül 12 külföldi és 33 jordániai kilétét már megállapították, 11 holttest azonosítása még folyik. Reggeli jelentések szerint két magas rangú palesztin biztonsági tiszt is meghalt. Izraeli áldozata nincs a merényleteknek, bár az egyik szállóban laktak izraeliek. Őket, a Háárec című izraeli lap szerint még a merényletek előtt evakuálták, egy különleges riadó során. Harminc áldozatot még nem tudtak azonosítani.

Az ammáni magyar nagykövetség szerint a robbantásoknak nincs magyar áldozata. Dobokay Gábor nagykövet közölte, jelenleg körülbelül 180 fős magyar turistacsoport üdül Akabában. Szerdán egy 35 fős csoport, egynapos kirándulásra Ammánba látogatott, de nem abban a három szállodában szállásolták el őket, ahol a robbantások történtek. A magyarok csütörtök reggel térnek vissza a tengerparti üdülőhelyre.

Felrobbantották a násznépet

A három, közel egy időben - helyi idő szerint szerda este kilenc és tíz óra között - bekövetkezett robbanás közül a legpusztítóbb a Radissonban történt. A szálloda báltermében éppen egy esküvői ceremónia folyt. Az öngyilkos merénylő egy övére erősített pokolgépet hozott működésbe a jordániai hatóságok szerint, a robbanás erejére jellemző, hogy a bálterem mennyezet ki is lyukadt. Az áldozatok többsége helyi lakos volt. A Grand Hyattban ugyancsak öngyilkos merénylő robbantott az előtérben, míg a Days Inn-nél autóval próbáltak meg áttörni a biztonsági akadályokon - sikertelenül. Ez a bomba így a hotel előtt robbant.

A rendőrség azonnal lezárta a megtámadott szállodákat, egy jordániai újságírónak mégis sikerült bejutnia a Radissonba. Rana Husszeini, a Jordanian Times munkatársa szerint az előcsarnokot és az esküvői termet "teljesen elpusztította" a robbantás, a padlót üvegcserepek borították. "Felborult asztalokat és székeket lehetet látni, a székeken pedig vérfoltokat, borzalmasan nézett ki a helyiség".

Fotó: MTI
Fotó: MTI

A vőlegény szerint - aki maga is megsérült - a robbanás éppen akkor történt, amikor ő és menyasszonya belépett a terembe. Legalább tíz hozzátartozója meghalt, köztük édesapja és leendő apósa is. Az esküvőn nem voltak nyugati vendégek. "A világnak tudnia kell, hogy ennek semmi köze az iszlámhoz. Ez egy terrortámadás fővárosunk ellen" - idézte a CNN és a BBC News a vőlegényt.

A CNN egy Grand Hyattban tartózkodó vendéget idéz: "Minden a levegőbe röpült, tűz és füst borította be az egész helyiséget. Mindenütt emberi testeket és vérfoltokat lehetet látni" - mondta Randa Jaaqoub.

Útblokádok, bezárt hivatalok, iskolák

Ammánban csütörtökön megerősítették a biztonsági intézkedéseket. Fémkorlátokat helyeztek el a merényletek célpontjaiul szolgált szállodák épülete előtt. A hadsereg különleges egységei ellenőrzik a hotelek bejáratát. Megerősítették a kormányépületek és a diplomáciai képviseletek védelmét is. Nemzeti gyászt hirdettek és ezért valamennyi minisztérium, közintézmény és iskola zárva tart. Zárva maradnak a külképviseletek is. Ugyancsak szigorították az ellenőrzést Jordánia repülőterein, de forgalom továbbra is zavartalan.

Jordániát eddig elkerülték a külföldiek elleni támadások, jóllehet közel van Irakhoz és nagy a turistaforgalom is. Augusztusban két rakétát lőttek ki az Akaba kikötőjében álló két amerikai hadihajóra, de a lövedékek célt tévesztettek és az izraeli Ejlatot találták el. A jordániai biztonsági szervek az al-Kaidát gyanították a támadás mögött. Zarkávit 1996-ban Jordániában bebörtönözték, de három évvel később, II. Abdalláh király trónra lépésekor amnesztiával szabadult.

Csütörtökön a kazahsztáni látogatását megszakító II. Abdalláh király elnökletével összeül a jordániai nemzetbiztonsági tanács, hogy megvitassa a terrortámadások után kialakult helyzetet.

A merénylet miatt, helyi idő szerint csütörtök reggel, soron kívüli ülést tartott az ENSZ Biztonsági Tanácsa is New Yorkban. A BT soros elnöki tisztjét jelenleg Oroszország látja el. George Bush amerikai elnök, Tony Blair brit kormányfő és Mahmúd Abbász palesztin elnök az elsők között ítélték el a merényletet. Kofi Annan ENSZ-főtitkár lemondta csütörtökre tervezett ammáni látogatását.

[origo]/MTI