Robbanásokkal indult az iraki választás

Vágólapra másolva!
Csütörtök reggel megkezdődött az iraki nemzetgyűlési választás. Összesen 15,5 millió embert várnak az urnákhoz. A szavazás kezdete után pár perccel aknagránát csapódott be a bagdadi zöld zóna közelében, de kisebb pokolgépek és aknák robbantak több más városban is.
Vágólapra másolva!

Erős robbanás rázta meg csütörtök reggel Bagdadot, pár perccel azután, hogy megkezdődött a nemzetgyűlési választás. A detonáció a szigorúan őrzött zöld övezet közelében történt, ahol az iraki kormány, illetve az amerikai és a brit nagykövetség épületei találhatók. A rendőrség szerint egy becsapódó aknalövedék robbant fel. Sebesülésekről vagy károkról nem érkeztek jelentések.

Az észak-iraki Moszulban egy szavazóhelyiség és egy kórház között egy pokolgép megölt egy kórházi őrt. Egy másik szavazóhelyiség közelében akna csapódott be, ott nem sebesült meg senki. Robbanás történt a fővárostól nyugatra fekvő Ramádiban, és akna csapódott be Tikrít, Szaddám Huszein szülővárosa közelében is.

7655 jelölt 257 helyre

A nemzetgyűlési választáson - amelyen immár négy évre választják meg a 257 tagú parlamentet az irakiak - körülbelül 15,5 millió szavazót várnak az urnákhoz. A voksolást ugyanakkor már hétfőn megkezdték a börtönökben, a kórházakban és a laktanyákban, majd keddtől a külföldön élők is csatlakoztak hozzájuk. A mandátumokért 307 politikai szervezet, 19 koalíció, összesen 7655 jelölt verseng.

A zöld zónában az iraki választási bizottság vezetői dobták be elsőként voksukat az átlátszó urnába. Ibrahím Dzsaafari leköszönő kormányfő a szavazás után kijelentette: fontos, hogy az irakiak az urnákkal, ne pedig pokolgépekkel fejezzék ki akaratukat. Az észak-iraki Kirkukban hagyományos kurd viseletbe öltözve ötvenen vártak virággal a kezükben a szavazóhelyiség megnyitására. "Az életnek jobbá kell válnia, így nem folytathatjuk" - mondta egy fiatalember, aki elsőnek adta le szavazatát Bagdad Karrada negyedében.

Az intézményesség helyreállításának újabb szakaszát jelentő választások eredményeként a négy évre összeálló a nemzetgyűlés elsőként az államfőt, a két alelnököt, illetve a kormányfőt választja meg.

150 ezer iraki katona vigyáz a rendre

Az iraki al-Kaida törvénytelennek tartja a választásokat és megfogadta, hogy folytatja hadjáratát. A hatóságok pedig szigorú intézkedésekkel próbálják meg szavatolni a választások biztonságát: öt napra munkaszünetet rendeltek el, megtiltották a fegyverviselést, éjszakára kijárási tilalmat vezettek be az egész országban és lezárták a szárazföldi határállomásokat, illetve a repülőtereket. Hasonlóan óvták az októberi népszavazást, amely az alkotmányról szólt, és akkor viszonylag kevés erőszak zavarta meg a demokratikus folyamatot.

Összesen 150 ezer iraki katona és rendőr járőrözik az utcákon, hogy megakadályozza az öngyilkos merényleteket és lövöldözéseket, amelyeknek negyven halálos áldozata volt a januári választások idején. 160 ezer amerikai katona áll készenlétben, hogy segítséget nyújtson az iraki erőknek, de távol tartják magukat a szavazóhelyiségektől.