A sikungunya görnyeszti meg minden tizedik réunionit

Vágólapra másolva!
Minden tizedik ember megbetegedett sikungunyalázban a francia fennhatóság alatt lévő Réunion szigetén. A nem halálos, de kellemetlen tünetekkel járó kór eddig 70 ezer embert döntött ágynak, a járványt már az ország turizmusra épülő gazdasága is nyögi.
Vágólapra másolva!

A francia kormány további háromszáz katonát mozgósít szúnyogirtásra Réunion szigetén, ahol az elmúlt héten további 20 ezren betegedtek meg a sikungunyalázban, és ezzel 70 ezerre emelkedett a fertőzöttek száma.

A Franciaországhoz tartozó, 700 ezer lakosú indiai-óceáni szigeten már a lakosság tíz százalékát ápolják az egy éve megjelent sikungunya-kór tüneteivel. A betegség terjedése idén gyorsult fel, csak a múlt héten 20 ezren betegedtek meg. Két, a szigeten járt francia turistát otthon kezelnek.

A szuahéli nyelven "meggörbesztőt" jelentő sikungunya szúnyogcsípéssel terjed, és nem életveszélyes ugyan, de súlyos ízületi fájdalmakkal, bőrkiütéssel, magas lázzal és gyengeséggel jár. Oltás vagy megelőző kezelés nem létezik ellene, a betegeknek általában két hetet - húsz százalékuknak akár hónapokat is - várniuk kell, amíg a tünetek elmúlnak. Utóhatásaként legyengül az immunrendszer, amivel utat nyit más betegségek előtt. Ezek idős emberek esetében halálos kimenetelűek is lehetnek.

A szúnyogirtásban eddig ötszáz katona vett részt, most nyolcszázan lesznek, akik az irtást végző 3600 személy munkáját segítik. A kontinensről további húsz orvost és harminc ápolót küldtek a szigetre, és tízesével adnak át új kórházi ágyakat az újabb fertőzöttek ellátására.

A több száz betegállományban lévő szigetlakó mellett már a réunioni gazdaságon is érezhető a sikungunya negatív hatása: a legfőbb bevételi forrásnak számító, évi 300 millió eurós forgalmat lebonyolító és 10 ezer embernek munkát adó turizmus visszaesett. Az elmúlt hetekben az átlagnál harminc százalékkal kevesebb szállásfoglalás történt a szigeten, az autóbérléseknek a felét mondták vissza a turisták.

Szakértők szerint a sikungunya általában pár hónapig tart, és tíz-húsz évenként támad újra. A természetes körülmények között a fák mélyedéseinek pangó vizeiben élő szúnyogok által terjesztett, ázsiai eredetű betegség ma már minden kontinensen előfordul, ugyanis a nőstényeknek exportálásra váró használt autógumik vagy konzervdobozok oldalán található vizes részekben lerakott petéi a szállítás után a célország raktáraiban is kikelhetnek.