A merénylőkkel helyszíneltek a Djindjic-gyilkosság színhelyén

Vágólapra másolva!
Három évvel a Zoran Djindjic elleni merénylet után helyszíneltek kedden a gyilkosság színhelyén, a belgrádi kormánypalota mögötti parkolóban, ritkán látott biztonsági intézkedések közepette. Az eljáráson megjelentek a néhai szerb miniszterelnök feltételezett gyilkosai is.
Vágólapra másolva!

Rendőrök hada ügyelt a biztonságra a belvárosban található miniszterelnöki hivatal környékén, teljes zárlat alá vették a kormánypalota felé vezető utcákat, az épület szomszédságában lévő parkot. A 2003. március 12-én Zoran Djindjic miniszterelnök ellen végrehajtott halálos merénylet helyszínére buszokkal érkeztek a rendőrök, nyolc terepjáróval jöttek a rendőri elitegység, a csendőrség állig felfegyverzett álarcos kommandósai.

A több órán át tartó helyszínelésen részt vettek a feltételezett gyilkosok felett ítélkező belgrádi különbíróság bírái, az ügyészség és a védelem képviselői, bűnügyi szakértők. Megjelent Milorad Ulemek Legija egykori titkosszolgálati ezredes, a vörössapkás osztag néven elhíresült titkosszolgálati kommandó (JSO) egykori parancsnoka, akit a merénylet értelmi szerzőjeként jelölt meg a vádirat. Jelen volt az orvlövész, Zvezdan Jovanovic Zveki, aki a gyilkosság idején a JSO helyettes parancsnoka volt, illetve a merénylet megszervezésével vádolt zimonyi klán egyik főkolomposa, Dusan Krsmanovic is.

A fotóriporterek sokasága hiába próbálta lencsevégre kapni őket, a sajtó képviselőit a kormányparkoló közelébe se engedték, így Legijáról és Zvekiről vélhetően továbbra is csak azokkal a fotókkal szolgálhat a sajtó, amelyeket első bírósági megjelenésükkor készíthettek.

Forrás: EPA
Hermetikousan lezárták a helyszínt

Ez volt a második vizsgálat a bűntény helyszínén, az elsőt közvetlenül a gyilkosság után tartották. Ugyanakkor a merénylet helyszíni rekonstruálása sosem történt meg, amit komoly hiányosságként szoktak emlegetni bűnügyi szakértők.

A Djindjic-perben ítélkező belgrádi különbíróság hétfőn döntött arról, hogy a védelem kérésére helyszínelést tartanak a merénylet helyén, lemérik a kormánypalota parkoló felőli bejárata és a szomszédos épület, illetve a Bircaninova utca közötti távolságot. Az eredményeket megküldik a wiesbadeni kriminalisztikai intézetnek, amely jelentést készített a gyilkosságról.

A merényletben megsebesült testőr, Milan Veruovic korábban megfogalmazta a gyanút, hogy a gyilkosság pillanatában nem két, hanem három lövés dördült el, és a vádirattal ellentétben az egyik lövést nem az Admirala Geprata utcai irodaházból adták le, hanem az ellenkező irányból, a Bircaninova utcában található, felújítás alatt álló épületből. A testőr "magánnyomozást" is folytatott, hogy bebizonyítsa igazát, állításaival pedig a vádlottak kezére játszott.