Száztízezren szenvednek a réunioni görnyesztőkórban

Vágólapra másolva!
Hetente 22-23 ezer újabb sikungunya-megbetegedést regisztrálnak a Franciaországhoz tartozó Réunion szigetén. Már 110 ezer ember kapta el a kórt. Eddig 52 ember halt meg a betegség következtében. A görnyesztőkór alapvetően nem halálos, de legyengíti a szervezetet, ami védtelenné válik a másodlagos fertőzésekkel szemben.
Vágólapra másolva!

Elérte a 110 ezret a sikungunyalázban megbetegedettek száma Réunionon. Összesen 52-en haltak meg közvetve vagy közvetlenül a járvány miatt a Franciaországhoz tartozó, 700 ezer lakosú, az Indiai-óceánon fekvő szigeten - derül ki a francia országos egészségügyi intézet (INVS) pénteken nyilvánosságra hozott jelentéséből.

"A sikungunya 2005 márciusi megjelenése óta 110 ezer esetet regisztráltunk Réunion szigetén, a tavalyi évre becsült megbetegedések száma 12 400, amely azt jelenti, hogy 2006 eleje óta, közel 100 ezren fertőződtek meg. A járvány terjedésének ritmusa mostanra elérte a heti 22-23 ezret" - jelentette ki Xavier Bertrand egészségügyi miniszter.

A miniszter elismerte, hogy az elmúlt évben növekedett az elhalálozások száma a szigeten: 2005-ben 396-tal többen hunytak el, mint 2004-ben, és 258-cal többen, mint 2003-ban. Az INVS jelentése szerint az elmúlt hónapban négy halotti bizonyítványban szerepelt a sikungunya elsődleges halálokként, míg további 48 megemlítette közvetett okként.

A szuahéli nyelven "meggörbesztőt" jelentő sikungunya, szúnyogcsípéssel terjed, az életre közvetlenül nem veszélyes, de nagyon súlyos izületi fájdalmakkal, bőrkiütéssel, magas lázzal és gyengeséggel jár. Ellene oltás vagy megelőző kezelés nem létezik, a betegeknek általában két hetet, de húsz százalékuknak hónapokat kell türelmesen várniuk, míg a tünetek elmúlnak. Utóhatása, hogy legyengíti az immunrendszert, és ezzel utat nyit más betegségek előtt, ami idős emberek esetében halálos kimenetelű lehet.

A hatóságok légihidat hoztak létre a Párizstól több mint kilencezer kilométerre található indiai-óceáni sziget és az anyaország között, amelyen orvosok és ápolók érkeznek, hogy segítsenek a Réunionon dolgozó egészségügyi szakembereknek.

A francia kormány intézkedései nyomán, a nap 24 órájában szúnyogirtást végeznek a szigeten, e műveletekben 3600 szakember, tűzoltó és katona vesz részt. Léon Betrand turisztikai miniszter bejelentette, hogy a jövő héten Réunionra látogat. A sikungunya miatt, a legfőbb bevételi forrásnak számító, évi 300 millió eurós forgalmat lebonyolító és 10 ezer embernek munkát adó turizmus, harminc százalékkal esett vissza az elmúlt hetekben.