A francia bevándorlási törvény szigorítását tárgyalják

Vágólapra másolva!
A családegyesítés hagyományán nyugvó francia bevándorlási politikával szakítást hirdető új bevándorlási törvénytervezet vitáját kezdte meg kedden a francia nemzetgyűlés.
Vágólapra másolva!

Nicolas Sarkozy belügyminiszternek az "elszenvedett" bevándorlás helyett a "választott" migrációt hirdető politikáját tükrözi az a törvénytervezet, amelyet Thierry Mariani, a kormányzó Népi Mozgalom Uniójának (UMP) képviselője terjesztett a nemzetgyűlés elé.

Az új törvény az elszenvedett bevándorlást, azaz a családegyesítéssel Franciaországba érkezőket kívánja szigorúbban ellenőrizni, s megszünteti az országban tíz éve illegálisan élőknek eddig automatikusan járó tartózkodási engedély kiadását.

Egy francia állampolgár külföldi állampolgárságú családtagjainak nehezebb lesz tartózkodási engedélyt kapniuk, mert a befogadónak előre kell igazolnia megfelelő szállást és jövedelmet családja számára.

A névházasságok számának csökkentése érdekében francia állampolgárral kötött házasságot követően egy külföldi állampolgár az eddigi két év helyett csak három év után kérhet tartózkodási engedélyt. Az elképzelések szerint ezentúl tartózkodási engedély kérelmének benyújtásához minden külföldinek kötelező lesz a francia nyelvtudás és egy úgynevezett integrációs szerződés aláírása.

Sarkozy a jelenleg a Franciaországba érkező bevándorlók alig hat százalékát jelentő, képzett munkaerőt kívánja előnyben részesíteni. Közülük is a legkiválóbbak, a kutatók kompetencia és tehetség címen külön, három évre szóló tartózkodási engedéllyel fognak rendelkezni.

Az ellenzéki szocialisták a szerintük a külföldiek bizonytalan helyzetét növelő törvénytervezet visszavonására kérték a belügyminisztert. A nemzetgyűlés várhatóan jövő kedden szavaz a javaslatról.