A fiatal országok szenvednek az instabilitástól

Vágólapra másolva!
A fiatal népességgel rendelkező országok jelentős részében megtorpant a gazdasági fejlődés, a bel- és külpolitikai helyzet bizonytalan, a korrupció az egekbe szökött, a társadalmat gyakorlatilag kivédhetetlenül fenyegetik a természeti csapások, társadalmi tragédiák - derül ki a Fund for Peace alapítvány által készített felmérésből. Az alapítvány által vizsgált 148 ország közül Szudánban a legrosszabb a helyzet, a lecsúszóban lévő államok listáján Afrika uralkodó szerephez jut. Az eminensek a skandinávok, Magyarország a lengyeleket megelőzve, Omán mögött a 116. helyen áll.
Vágólapra másolva!

Gazdasági, társadalmi, jogi szempontok szerint rangsorolta a világ 148 országát a Fund for Peace alapítvány. A vizsgálat célja az volt, hogy megállapítsák, mely országok rohannak legvészesebb gyorsasággal a teljes lecsúszás, összeomlás felé. A sorrend összeállításakor többek között vizsgálták a demográfiai helyzetet, a menekültek által jelentett nyomást, az egyes társadalmi csoportokat ért sérelmeket, a társadalmi csoportok közti gazdasági különbségeket, az emberi jogok érvényesülését, a társadalom elitizálódását és a külső fenyegetettséget.

A lista első 10 helyéből hatot afrikai országok foglalnak el. A felmérés szerint Szudánban a legkilátástalanabb a helyzet. Afrika legnagyobb területű államában szinte semmi nincs rendben a gazdasági fejlődést leszámítva. Az ország külső fenyegetettsége igen magas, az állami elnyomás kritikus, az emberi jogokat semmibe veszik. Alig jobb a helyzet a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Elefántcsontparton. Az első nem afrikai ország, Irak a 4. helyen áll. A tíz legrosszabb helyzetben lévő állam közé Zimbabwe, Csád, Szomália, Haiti, Pakisztán és Afganisztán került be, igaz, Pakisztán rossz megítéléséhez jelentősen hozzájárult a tavaly őszi földrengés által végzett pusztítás és annak következményei.

A három legeminensebb állam skandináv, sorrendben: Norvégia, Svédország és Finnország. Bár mindhárom állam rendkívül meggyőző mutatókkal rendelkezik szinte minden kategóriában, az alapítvány összeállítása szerint előbb-utóbb mindegyiket utolérik demográfiai problémák, ha nem lépnek valamit ebben az ügyben. Norvégiát és Finnországot emellett gazdasági hanyatlás is fenyegeti, igaz, ez egyelőre inkább átmeneti gyengélkedésnek tekinthető. Svédországban pedig a bevándorlás jelenthet gondot.

Magyarország a 32. helyen végzett. Ezzel az eredménnyel megelőzzük Lengyelországot, Litvániát, Lettországot, Észtországot és Szlovákiát, elmaradunk ugyanakkor Csehország és Szlovénia mögött. Az összeállítás szerint a fő problémát a krónikus és tartós elvándorlás, illetve a társadalmi osztályok közti különbségek jelentik.

A felmérés szerint a fiatal népességű országok a legsebezhetőbbek. Szudán népességének átlegéletkora például 18 év, míg a legstabilabb országokban kivétel nélkül 33 év fölött van ez a szám. Nem minden idős ország stabil ugyanakkor. A volt szovjet tagköztársaságok és a szovjet érdekkörbe tartozó egykori szocialista államokban a magas átlagéletkorhoz jelentős gazdasági bizonytalansági tényezők járulnak, ami a legtöbb helyen az összeomlással fenyegető nyugdíjrendszerben ölt testet.