Októberben dönt az EU a tagfelvételről

Vágólapra másolva!
Feltételekkel járul csak hozzá az Európai Bizottság Románia és Bulgária jövő évi uniós csatlakozásához. A testület szerint Bulgáriának hat, Romániának négy területen kell az eddigieknél átfogóbb reformokat végrehajtania. Ha a feltételek őszig nem teljesülnek, akkor 2008-ra halasztják a tagfelvételt. A két ország sorsáról októberben döntenek. Nem ez az első alkalom, hogy az EU tilitolizik kényes kérdésekkel.
Vágólapra másolva!

Tíz újabb feltétel teljesítéséhez kötötte az Európai Unió Románia és Bulgária jövő év eleji tagfelvételét. Bulgáriának az EU döntéshozói előírják például, hogy értékelhető eredményeket kell felmutatnia a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcban. Szófiát összesen hat terület áthatóbb reformjára szólították fel.

Romániának az élelmiszer-biztonság területén kell előrelépést elérnie, illetve fel kell állítania azokat a szervezeteket, amelyek az uniós kifizetések elosztását intézik majd. Ezenkívül az EU felszólította Bukarestet, hogy tegyen többet a cigányság társadalmi integrálásáért. A BBC birtokába került összefoglaló jelentés szerint mindkét országot a támogatások megvonásával és jogkorlátozásokkal fenyegeti az EU arra az esetre, ha nem teljesítik a közösség minden elvárását.

Az Európai Bizottság (azaz az Unió 25 tagú végrehajtó szerve) indoklása szerint hiba lenne azzal büntetni a két ország reformokra törekvő kormányát, hogy megtagadják a felvételt. A Bizottság ugyanakkor megjegyzi azt is, hogy az Unióban erősödő kritikus hangok miatt arra kell kényszeríteni mindkét államot, hogy radikálisabb változtatásokra szánja el magát - idézi a BBC a kiszivárgott jelentést. Jose Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint a feladatok 2007-ig való befejezése lehetséges.

A csatlakozásról szóló végleges döntést így őszig elhalasztja az EU, akkor ismét megvizsgálják, hogy a két állam eleget tett-e a közösség követeléseinek. A két ország sorsáról októberben döntenek, ha a most megszabott feltételek nem teljesülnek, akkor 2008-ra csúszik a két ország csatlakozása.

Tilitoli

Az EU nem először választ halogató taktikát olyan kérdésekben, amelyek létfontosságúak az Unió minden tagja számára. A Törökországgal folytatott csatlakozási tárgyalások megkezdéséről szóló uniós vita is hasonlóan zajlott.

Az Európai Parlament tavaly szeptemberben előbb keménységet mutatott, amikor Ciprus elismerése mellett több feltételhez kötötte a majdani török uniós tagságot, amit azonban a török miniszterelnök visszautasított. A látszólag áthidalhatatlan ellentétre mégis sikerült megoldást találni, amikor az EU külügyminiszteri tanácsa alig egy héttel később a tárgyalások megkezdése mellett döntött.

Románia és Bulgária 2000-ben kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val. A tárgyalássorozat legelső szakaszában volt olyan elképzelés, hogy a 2003-as bővítési körben már szerepelni fog - többek között Magyarország mellett - Románia és Bulgária is, ez azonban később nem valósult meg, sőt, az Unió vezetői már akkor figyelmeztették a két országot: minden elmaradás a csatlakozás újabb halasztását vonhatja magával.