Erőszak árnyékolja be a Srí Lanka-i béketárgyalásokat

Vágólapra másolva!
Mind hevesebb harcok dúlnak a csendes-óceáni Srí Lankán a tamil lázadók és a kormányerők között, miközben Norvégiában az erőszak megfékezéséről tárgyalnak a szembenálló felek. Az egykori Ceylon szigetén az 1948-as függetlenség elnyerése után vált egyre feszültebbé a viszony a többséget alkotó szingalézek és a kisebbségi tamilok között. A tamilok független államot szeretnének a szigeten, ami ellen a kormányzat erősen tiltakozik.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt két hónapban legkevesebb négyszázan vesztették életüket Srí Lankán a szakadár tamil tigrisek és a kormányerők közötti összecsapásokban. Egy szerdai robbanásban legalább nyolc ember meghalt, és tizennégy megsebesült, miután a hadsereg tüzérségi lövedéke az ország keleti, szeparatisták által ellenőrzött területén csapódott be. A kormányzat pedig a tamilokat vádolja azzal a csütörtöki támadással, melyben egy tiszt meghalt, egy pedig megsebesült.

A Srí Lanka-i kormány és a tamil lázadók képviselői eközben az erőszak megfékezéséről tárgyalnak egymással Oslóban, Norvégia fővárosában. A skandináv állam közvetítésével még 2002-ben kötött fegyverszünetet a két szemben álló fél, melyről legutóbb februárban folytattak egyeztető tárgyalásokat. Az elmúlt hónapban a tamilok támadást intéztek egy hajó ellen, melyen a fegyverszünetet ellenőrző misszió megfigyelői utaztak.

Srí Lanka 1948-ban nyerte el függetlenségét Nagy-Britanniától. Nem sokkal ezután a hindu tamil halászokat jogfosztottá nyilvánították. A tamilok főként az ország északi és keleti részén élnek, fő bevételi forrásuk a halászat. Az 1950-es évek közepétől a szingaléz származású miniszterelnök és kormánya mindent megtett a tamilok erőszakos beolvasztásáért. A tamilok 1976-ban létrehozták szakadár szervezetüket, a tamil tigrisek mozgalmát. A független tamil államért küzdő félkatonai alakulat 1983-ban hajtotta végre első jelentős rajtaütését. Az akció tamilellenes megmozdulásokat váltott ki, ami később polgárháborúhoz vezetett. A 1980-as évek közepétől tartó viszályban közel 65 ezren haltak meg.