Vizsgálja az EU a pozsonyi turisták ügyét

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió is foglalkozik a pozsonyi magyar turisták ügyével, akiket májusban jogosulatlan idegenvezetés vádjával őrizetbe vettek a szlovák hatóságok. A felelős biztos szerint csak kevés esetben lehet speciális képesítéshez kötni a más országbeli idegenvezetést, ezért Brüsszel most azt vizsgálja, a konkrét esetben jogszerű volt-e a hatósági fellépése.
Vágólapra másolva!

Érdemben kivizsgálja az Európai Bizottság a Pozsonyban, magyar turisták ellen folytatott szlovák rendőri eljárással kapcsolatos kérdéseket - jelentette be az MSZP európai parlamenti delegációja Brüsszelben, csütörtökön kiadott közleményében.

Még májusban Herczog Edit (MSZP) európai parlamenti képviselő írásos kérdésben hívta föl az Európai Bizottság figyelmét a Pozsonyban rendőri őrizetbe vett magyar turisták ügyére, azt kérve: a belső piacért felelős, Charlie McCreevy biztos vizsgálja meg, hogy a szlovák hatósági intézkedések sértik-e az EK-szerződésben biztosított szabad szolgáltatásnyújtás elvét.

A belső piacért felelős biztos válaszában emlékeztetett arra, hogy a szolgáltatásnyújtás szabadsága alapján a tagállamok nem kötelezhetik a a turistacsoportokat kísérő idegenvezetőket arra, hogy speciális nemzeti képesítést szerezzenek. Kivételt az olyan múzeumok és történelmi emlékművek jelentenek, amelyeket csak speciális képesítésű idegenvezető kíséretében lehet meglátogatni.

Az Európai Bizottság ezért alapos vizsgálatot indít annak megállapítására, hogy a pozsonyi Szent Márton székesegyházra mely szabályok vonatkoznak, azaz a kivételek közé tartozik-e. McCreevy egyébként jelezte, hogy a szakmai képesítések elismeréséről szóló, új irányelv a jövőben segítséget nyújt majd az ehhez hasonló problémák rendezéséhez.

Mint arról az [origo] is beszámolt korábban, május végén magyar turistákat állított elő a szlovák rendőrség Pozsonyban, azzal az indokkal, hogy jogtalan idegenvezetést folytattak. Az előállított magyarokat a rendőrőrsön fogdába zárták, és órákig várakoztatták. A Külügyminisztérium diplomáciai úton próbálta rendezni a kérdést, főleg, miután sokan magyarellenes indítékot láttak az inzultus mögött.

[origo]/MTI