Orosz bosszú az iraki túszokért

Vágólapra másolva!
Bel- és külföldön egyaránt bevethet terroristák likvidálására fegyveres erőket és speciális egységeket az orosz elnök. A pénteken elfogadott törvény lehetőséget ad az elnöknek, hogy az Egyesült Államokhoz hasonlóan Oroszország is csapatokkal, repülőgépekkel, helikopterekkel, rakétafegyverekkel támadjon terroristának minősített célpontokat - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államokon kívül Oroszország talán az egyetlen állam, amelynek rendelkezésre állnak a globális csapásméréshez szükséges eszközei (kommandósok, megfelelő csapásmérő és szállító légierő, rakétacsapatok, hírszerző szolgálat). A felsőház pénteki egyhangú támogatása nyomán ehhez ezentúl Vlagyimir Putyinnak nem kell a törvényhozás külön hozzájárulását kérnie. A törvény szövege szerint a módosítás addig érvényes, "amíg nem sikerül elhárítani az ország területét és állampolgárait fenyegető terrorizmust".

A bagdadi orosz nagykövetség négy orosz alkalmazottját egy hónapja elrabolták, és néhány hét múlva barbár módon meggyilkolták őket a magukat Mudzsaheddin Sura Tanács tagjainak mondó iraki terroristák. Az ENSZ alapokmányának 51. cikkelye alapján minden államnak joga van szembeszállni az agresszióval, ahogyan ezt az Egyesült Államok is tette 2001. szeptember 11. után - mondta Putyin a szavazás előtti napon. Az orosz elnök megígérte, hogy mindent megtesznek az áldozatok felkutatásáért és az elkövetők méltó megbüntetéséért. A nyomravezetőknek tízmillió dollárt ígértek.

A célzott likvidáláshoz a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) speciális egységeit - Alfa és Vimpel - vethetik be. Moszkvai források szerint az akciókat az orosz katonai hírszerzés, a GRU koordinálja. Mint az ügyben nyilatkozó Szergej Ivanov védelmi miniszter jelezte, a különleges erők bevetése nem korlátozódik Irakra, hanem a törvény vonatkozik "bármely terroristára, terrorcselekményre, függetlenül attól, hogy orosz területen vagy külföldön követték-e el".

Az Izvesztyija azonban úgy tudja: egy nyolc éve létrehozott titkos egység, a Zaszlon (Torlasz) vállal majd szerepet az akcióban. Az orosz lap szerint a háromszáz embert foglalkoztató csoport a Külsőelhárítási Szolgálat (SZVR) alá tartozik. A szervezet nem kommentálta a Zaszlonról szóló cikket. Az orosz állami tévécsatornán nyilatkozó szakértő utalt rá: adott esetben a kommandósok bevetése mellett akár rakétákkal vagy manőverező robotrepülőgépekkel is csapást mérhetnek a feltételezett ellenséges célpontokra. Oroszországnak, a volt Szovjetuniónak Irakban igen hatékony ügynökhálózata működött az elmúlt évszázadban, és Moszkva ezt most feltehetően aktivizálja.