A határon csoportosítja erőit Izrael

Vágólapra másolva!
A tartalékosok behívása, és a határ menti csapatösszevonások arra utalnak, hogy Izrael szárazföldi offenzívára készül Libanonban. Katonai illetékesek szerint ugyanakkor nincs ilyen küszöbön álló hadművelet. A konfliktus megoldásán ügyködő nagyhatalmak Rómába szerveznek nemzetközi konferenciát, ugyanakkor a térségben próbál békíteni az amerikai és a német külügyminiszter is. Dél-Libanonból eközben százezrek menekülnek, a biztonságosabbnak tekintett települések kezdenek túlzsúfolttá válni.
Vágólapra másolva!

Izraeli tankok és katonák gyülekeznek a libanoni határon, miközben repülőgépekről a térség elhagyására felszólító röplapokat szórnak szét Dél-Libanonban, a hadevezetés pedig behívott több ezer tartalékost. Izrael már a szárazföldi offenzívára készül, jóllehet egy katonai illetékes cáfolta azokat az értesüléseket, melyek szerint küszöbön állna a Libanon elleni invázió. A CNBC amerikai televízió péntek éjjel ugyanis azt jelentette hírszerzési forrásokra hivatkozva, hogy órákon belül megindul Libanon szárazföldi izraeli inváziója.

A hadsereg ugyanakkor már most is harcol a Hezbollah egységeivel libanoni területen a határ mentén, ám a vezérkari főnök szerint ezek csupán "korlátozott, egy célpontra mutató" akciók a Hezbollah menedékei, alagútjai, fegyverraktárai, és olyan létesítményei ellen, amelyeket nem lehet légicsapásokkal megsemmisíteni. Az izraeli hadvezetés szerint eddig legalább 100 Hezbollah-harcossal végeztek a portyákban.

Ütközőzóna a portyák ellen

Egy katonai szóvivő szerint az izraeli légierő 150 célpontot bombázott az elmúlt 24 órában Libanonban. Fegyverraktárakat, rakétakilövő-állásokat, utakat céloztak. Az izraeli tüzérség is rendszeresen lövi a határövezetet. Feltételezések szerint a zsidó állam egy olyan ütközőzóna létrehozásán munkálkodik Dél-Libanonban, ahonnan kiszorítaná a Hezbollahot, hogy az nem tudja portyákkal és rakétatámadásokkal nyugtalanítani Izraelt - közölte a BBC bejrúti tudósítója. A libanoni hadvezetés ugyanakkor korábban közölte, egy esetleges izraeli szárazföldi offenzívát nem nézne tétlenül a hivatalos hadsereg sem.

A libanoni kormányfő szerint a légitámadások tíz napja alatt már több mint 330 honfitársa vesztette életét. A Hezbollah rakétás ellencsapásaiban és a határ menti csetepatékban 34 izraeli hunyt el, katonák és civilek vegyesen. A Hezbollah újabb rakétatámadásaival Haifát célozta meg. Legalább 15 ember megsérült, amikor az egyik lövedék eltalált egy postát. Az MTI szerint a harcok eddig 362 halálos áldozatot követeltek Libanonban és 34-et Izraelben.

Békéltnének a nagyhatalmak

A nagyhatalmak közben igyekeznek megoldást találni a konfliktusra, Condoleezza Rice amerikai, és Frank Walter Steinmeier német külügyminiszter is a térségbe utazik. Rice vasárnap érkezik, és mint közölte "tartós békét" próbál teremteni, nem pedig azonnali tűzszünetet, ami csak a konfliktus előtti állapotokat állítaná helyre. Steinmeier Kairón keresztül tart Izraelbe. A diplomata már rutinos közvetítő a térségben, ő volt ugyanis az, aki segített tető alá hozni a 2004-es fogolycserét Izrael és a Hezbollah között.

Olaszország nemzetközi konferencián igyekszik megoldást találni a konfliktusra, amit jövő szerdára hívtak össze Rómába, Moszkva pedig Bejrúti találkozót javasolt a feleknek a rendezés előmozdítására. A római konferenciára várják Libanon, az USA, Olaszország, Franciaország, Oroszország, Nagy-Britannia, Egyiptom, Szaúd-Arábia, az ENSZ, az EU és a Világbank képviselőit. A területre, - Bejrútba - tart Jan Egeland az ENSZ segélyügyi koordinátora is, aki a kialakulóban lévő humanitárius katasztrófa elkerülésén munkálkodik.

A menekültekhez menekülnek

A katasztrófa pedig egyre elkerülhetetlenebben látszik. A dél-libanoni tengerparton fekvő Szúrban (Türosz) például bulldózerekkel kellett eltemetni 80 embert, akik a légicsapásokban vesztették életüket. A közeli Szidónban pedig már 35 ezer a határtérségéből elmenekült ember gyűlt össze, és a város - a polgármester jelzése szerint - kezd veszélyesen túlzsúfolttá válni: egyre fogyóban a gyógyszerek, az ivóvíz, és a szálláshely. Folytatódik a külföldiek kimenekítése is az országból.

A menekültprobléma súlyosságát jelzi, hogy már a palesztin menekültek is megnyitották táboraikat az izraeli bombázások elől menekülők számára. A Szaida környékén lévő táborok, "szolidaritási gesztusként", hajnal óta több száz libanoni menekültet fogadtak be, de a Szúr környéki táborok is megosztották szomszédaikkal alapvető élelmiszereiket. Libanonban 12 palesztin menekülttábor működik, ahol drámai körülmények között élnek az emberek.

Izrael ugyanakkor közölte, meg fogja könnyíteni a humanitárius szállítmányok - élelmiszer, gyógyszer és egyéb szükséges felszerelés - eljuttatását a bombázások miatt otthonaikból elmenekülni kényszerült embereknek. "Éppen most kaptam a hivatalos megerősítést Izraelből, hogy a Libanonból menekülők számára nyitott folyosón túl felállítanak egy kétirányú humanitárius folyosót is a rászorulók számára" - közölte Dan Gillerman, Izrael ENSZ-nagykövete péntek este a Biztonsági Tanácsban. Gillerman szerint a folyosó megnyitásának részletein még dolgoznak.

[origo]/MTI