Washington fizetett a Kuba-ellenes propagandáért

Vágólapra másolva!
Az amerikai kormány Kuba-ellenes cikkekért titokban fizetett Miamiban élő újságíróknak, ami megkérdőjelezi hitelességüket és függetlenségüket, valamint Washington magatartását. Megrendelt propagandáért ötjegyűtől hatjegyűig terjedő dollárösszegeket fizettek.
Vágólapra másolva!

A kormány úgynevezett Kubai Műsorszóró Irodája az utóbbi években tíz újságírót pénzelt azért, hogy a kommunista vezetésű szigetország felé sugárzó floridai Martí rádió- és televízió műsoraiban bírálják Fidel Castrót - írta a The New York Times a hét végén.

Három újságíró az El Nuevo Herald című spanyol nyelvű lap munkatársa volt. Az újság, miután az ügy kitudódott, elbocsátotta őket. Egyikük, Pablo Alfonso 2001 óta 175 ezer dollárt kapott célzott kommentárjaiért. Volt olyan műsorvezető a tévében, aki 240 ezer dollárt kapott Kubát kritizáló állásfoglalásaiért, más, egyéb lapoknak dolgozó és szabadúszó újságírók 10-70 ezer dollár juttatásban részesültek.

Fidel Castro kubai vezető az utóbbi években több ízben vádolt miami kubai-amerikai újságírókat azzal, hogy a kormány bértollnokai. A vád igaznak bizonyult, az ügyre a The Miami Herald derített fényt.

Al Tompkins, aki St. Petersburgi Egyetemen oktat médiaetikát, az újságíró szakma "érdekkonfliktusának" nevezte, ha egy tollforgató pénzt fogad el bármilyen kormányzati szervezettől bizonyos írásokért, kockára téve hitelességét és függetlenségét.

A Bush-kormányt korábban már bírálták, amiért "fedett propagandát" folytat a Martí rádión és tévén keresztül, amely idén 37 millió dolláros központi támogatást kap. A műsorszóró társaságot azért is kritizálták, mert adásait, a kubai zavarás miatt, csak kis számú kuba tudja fogni.

A Los Angeles Times tavaly azért indított támadást az amerikai kormány ellen, mert a Pentagon a független sajtó működési elveit felrúgva dollármilliókat fordított arra, hogy propaganda cikkek készüljenek az iraki sajtóban, egyebek között a "baráti újságírók" lepénzelésével.