Kelet-európai média a forradalom évfordulójáról

Vágólapra másolva!
A kelet-európai sajtótermékekben vezető hírek voltak a hétfői zavargásokról szóló beszámolók, szinte minden tudósításban szerepelnek a gumi lövedékek és az elkötött tank, legtöbbször ez a kép illusztrálja a megjelent cikkeket. A román újságok szerint Budapest belpolitikai szempontból instabil, a szlovák sajtóban megjelent a megemlékezéseken részt vett köztársasági elnök élménybeszámolója, a ukrán lapokban olvasható a kievi polgármester véleménye aki szerint a zavargások már legalább 1 millió dolláros kárt okoztak.
Vágólapra másolva!

Horvátország és Szerbia

A mértékadó horvát és szerb lapok kiemelten foglalkoznak az október 23-i budapesti zavargásokkal, írásaik tárgyilagosak. A Blic című szerb napilap kiemeli, hogy a rendőrség gumilövedékeket használt a randalírozó tömeg feloszlatására. A tekintélyes Danas "Gyurcsány: Az agresszív kisebbség a többséggel szemben" címmel közöl cikket, amelyben a tüntetések alatt beindított szovjet harckocsiról készült fotó is látható. A belgrádi Politika hosszabb elemzésében megjegyzi, hogy komoly jelzés az, hogy a magyar társadalom még e jeles ünnepen sem volt képes a megbékélésre, a magyar politikai erők egy rövid időre sem tudták félretenni ellentéteiket.

A zágrábi Vecernji List részletesen tárgyalja az eseményeket, mindkét politikai oldal álláspontját megjeleníti, köztük kiemeli a magyar miniszterelnök nyilatkozatát, miszerint az ország lakosságának joga van ahhoz, hogy nyugodt országban éljen. A másik neves horvát napilap, a Jutarnji List számadatokat is közöl, 5000 randalírozóról, továbbá 100 000 FIDESZ tüntetőről ír. Az újság kiemeli, hogy a helyzet komolyságát jelzi a gumilövedékek bevetése, több autó felgyújtása és a barikádok felállítása.

Románia

A romániai vezető lapok (Adevarul, Ziua, Evenimentul Zilei) jellemzően csak október 24-i számaikban jelentettek meg cikkeket a magyarországi eseményekkel kapcsolatban. Elmondható hogy alapvetően tárgyilagosan, és semleges szemlélőként ismertették az eseményeket. Mindhárom lap a megemlékezők központi ünnepségtől való távoltartásáról, valamint Gyurcsány Ferencnek az ünnepség kisajátítása érdekében "elrendelt" intézkedéseiről szól. A rendőri fellépés intenzitásával kapcsolatban nem foglalnak állást a lapok. Végkövetkeztetésként leszögezik, hogy belpolitikai szempontból Budapest instabilnak tekinthető.

Szlovákia

A szlovák média meglepően objektívan tudósít az október 23-i budapesti eseményekről. Több hírportál is a SITA szlovák hírügynökség tájékoztatását vette át, amelyben közlik, hogy a kommunistaellenes felkelés 50. évfordulóján Budapest belvárosában zavargás tört ki, amelyben 167 ember sérült meg (közülük 14 súlyosan), és mintegy 200 millió forint kár keletkezett. A rendőrség 131 embert vett őrizetbe, de ez a szám még emelkedhet, ahogy további rendzavarók is azonosításra kerülnek a felvételek alapján.

A konzervatív Sme napilap írásában több neves szlovák politikust is megszólaltat. "A Kossuth téren csak a hivatalos állami tisztségviselők, a katonai egység és a rendőrök álltak. Álltunk ott, menetelt a katonaság, virágot tettünk az emlékműhöz, és nem az volt, mint ami egyébként szokás. Hiányzott a spontán nézőközönség, amely biztosan velünk együtt szeretett volna emlékezni a forradalom hőseire. Ebből a szempontból az egész egy kicsit érdekes volt" - nyilatkozta a szlovák köztársasági elnök.

A (baloldali) Pravda is hasonlóan közli a tényeket, megemlítik, hogy a rendbontók "elkötöttek" egy tankot is, illetve hogy kárt tettek a Dohány utcai zsinagóga épületében.

Az újságban október 25-én megjelent írás már a beindított harckocsival foglalkozik, "A budapesti tanknak elfogyott a benzine" címmel. A cikk szerint nagy szerencse volt, hogy így történt, mert néhány méter híján a szovjetellenes felkelés tragikomikus relikviája helyett véres fegyverré válhatott volna.

Oroszország és Ukrajna

Az orosz és ukrán lapok az ellopott tankot állítják budapesti események központjába a beszámolóikban és az illusztrációikban egyaránt.

A moszkvai Pravda "A magyar visszhang még ma is szól Európában" címmel harangozta be az évfordulós megemlékezéseket. Felhívta a figyelmet arra, hogy szeptember végén már nagyszabású utcai zavargások voltak Budapesten, amelyeknek oroszellenes felhangja is volt.

Az Izvesztyija "Újra T-34-es Budapest utcáin" címmel közölt cikket, amely a külpolitikai rovatvezető írása volt. A zavargások leírásán kívül a cikk arra keres választ, hogy miképpen tudták a tüntetők beindítani a kiállítási tárgynak szánt tankot.

A Gazeta.ru orosz hírportál "Budapest legyőzte az utolsó szovjet tankot" címmel ír az 56-os megemlékezésekről és az azokat elcsúfító eseményekről.

A kijevi Koreszpondent a főpolgármester nyilatkozatára hivatkozva azt emeli ki, hogy Budapestnek 1 millió dollárjába kerültek a zavargások, úgy, hogy ehhez az összeghez nem számítják hozzá a turisták elmaradásával járó bevételkiesést.

Az ukrán Deny a "Jubileum ünneplése magyar módra" címmel írott cikkében összehasonlítja a hétfői budapesti eseményeket és a két évvel ezelőtti kijevi narancssárga forradalmat, amelyben egy vezető külpolitikai elemzőt is megszólaltat. A szekértő véleménye szerint a magyarországi szélsőségeknek félelmetesen nagy ereje és alacsony politikai kultúrája van, ez vezetett a magyarországi zavargásokhoz. A szakember ellenpéldaként hozza fel Ukrajnát: véleménye szerint az ottani ellenzéki erők sokkal nagyobb és sokkal elkeseredettebb tömeget tudtak kordában tartani. Ilyen módon a jól szerevezett, békés megmozdulásokkal el tudták érni politikai céljukat.

A Fakty című lap vezető külpolitikai híreként hozza az eseményeket "A budapesti rendőrség könnygázzal és vízágyúval oszlatta fel a kormány eltávolításáért demonstrálókat" címmel.

A Zerkalo Negyeli "Harc a demokráciáért és a reformokért" címmel hosszú elemzést közöl, amelynek összegzésében az újságíró leszögezi: a jelenleg kormányzó koalíció pozícióját erősítik az utcai rendbontások. Az atrocitások elterelik a figyelmet a hazugságokról és a tervezett reformokról.

Galántai Gábor