Orbán szerint félreértelmezik strasbourgi beszédét

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor szerint félreértelmezik Strasbourgban elmondott beszédét, mert abban nem a Magyarországnak nyújtandó támogatások megvonását kérte az Európai Uniótól, hanem azt szorgalmazta, hogy a közösség például hamis adatszolgáltatás esetén ne nyújtson segédkezet a posztkommunista kormányzatoknak. A Fidesz elnöke erről, és az október 23-án történtekről is beszélt pénteken a Magyar Televízió Este című műsorában.
Vágólapra másolva!

A pártelnököt a műsorban arról kérdezték, hogy pontosan hogyan kell értelmezni a napokban Strasbourgban, az Európai Néppárt frakcióülésén elmondott beszédét, amelyben azt mondta: az Európai Uniónak világossá kell tennie, "hogy nem nyújt segédkezet semmilyen megfontolásból sem a hazug és csaló, a kommunizmus erkölcsi örökségét máig fel nem adó kormányzatoknak".

Orbán Viktor erre reagálva hangsúlyozta: véleménye szerint nem félreértelmezhető a mondat, ezeket a szavakat nem lehet úgy kifordítani, mintha a Magyarországnak nyújtandó uniós támogatás megvonásáról beszélt volna. "Hol van itt szó pénzről, támogatás-megvonásról, vagy akár büntetésről, erről nincs szó a szövegben. Ha arról akarok beszélni, majd arról fogok, de itt nem erről beszéltem" - tette hozzá.

Mint mondta, arra akart rámutatni, hogy az unió például az adatszolgáltatások esetében helyezzen hangsúlyt arra, hogy ha valótlan adatot kap, akkor kellő időben hozza nyilvánosságra, hogy az adott kormány megpróbálta becsapni, és ne adjon új határidőket, mert az Magyarországhoz hasonlóan a pénzügyi csőd közelébe fogja sodorni a tagállamokat.

A pártelnök szerint ugyanis az Európai Unió az elmúlt egy évben több alkalommal, az európai politika és Magyarország polgárai szempontjából is "szerencsétlenül" viselkedett a magyar kormánnyal, amelyik többször is nyilvánvalóan valótlan adatokat közölt a gazdaság állapotáról.

"Az Európai Uniónak tudnia kell, hogy ha posztkommunista kormányok vannak hatalmon közép-európai országokban, akkor kellő körültekintéssel kell eljárni, és el kell kerülni az olyan magatartást, amelyet biztatásnak, vagy segítségnyújtásnak értékelnek ezek a kormányok" - értelmezte Strasbourgban mondott szavait a pártelnök.

Orbán Viktor úgy vélte: nem a strasbourgi nyilatkozata sérti Magyarország érdekeit, hanem a magyar kormány, amely hosszú hónapokon keresztül valótlan adatokat közölt az Európai Unióval, "letiporja az emberi jogokat", és "rendőri brutalitást próbál fedezni a nyilatkozataival". A pártelnök arra biztatta az embereket, hogy ha Magyarországon nem kapnak jogorvoslatot a rendőri brutalitások ügyében, akkor bátran forduljanak uniós fórumokhoz.

Orbán Viktor ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a következő napokban Magyarországra európai emberi jogi szervezetek küldöttségei és több európai uniós parlamenti képviselő is érkezik, akik megvizsgálják, hogy mi történt Budapesten október 23-án, meglátogatják a kórházakat, a börtönöket, a hírközlő intézményeket, megnézik a felvételeket, és segítenek Magyarországnak abban, hogy megvédhesse az alapvető emberi jogokat.

A pártelnök szerint ugyan nem minden rendőri intézkedés volt törvénytelen október 23-án, azonban több olyan felvétel is van, amelyen azt látni, hogy a rendőrök magatehetetlen embereket ütnek. Hozzátette: felvételek vannak az eseményekről, így az a kísérlete kormánynak és a rendőrségnek, hogy úgy tegyen, mintha ez mind nem történt volna meg, az demokratikus körülmények között nem megy. Ezt a régi kommunista világban lehetett, amikor hírmonopólium volt, de ennek vége van - jegyezte meg.

Kérdésre válaszolva elmondta: nem tudja, hogy az október 23-i Fidesz-rendezvényen jelezték-e az embereknek, merre hagyják el a helyszínt, mert a saját beszédével volt elfoglalva, és ilyenkor kéri is, hogy ne kelljen mással foglalkoznia.

A pártelnök szerint a Fidesz népszavazási kezdeményezése az utolsó demokratikus lehetőség a demokrácia helyreállítására. Véleménye szerint ezt a célt szolgálták a Fidesz parlamenti indítványai, az önkormányzati választás ilyen fajta értelmezése, és a békés tömegmegmozdulások is, azonban ezek nem vezettek eredményre.

"Maradt egy út, ez egy demokratikus út, egy utolsó demokratikus lehetőség, az a népszavazás" - mondta.