Méregdrága sárdobálás után venne új irányt az USA

Vágólapra másolva!
Minden eddiginél több pénzt öltek bele az amerikai pártok, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki a november 7-i, időközi szenátusi és kongresszusi választásból. A pénz nagy része mocskolódó kampányra, piti vádaskodásra ment el, a tét azonban nem kicsi: a republikánusok a megtört népszerűségű George Bush elnököt próbálják szebb színben föltüntetni a választók előtt, míg a demokraták szemérmetlen rámenőséggel maximalizálnák várható győzelmüket.
Vágólapra másolva!

Egy darabig úgy tűnt, hogy sikerül megkapaszkodni a Republikánus pártnak, és nem veszít több támogatót a november 7-i, időközi választások előtt, de az újabb közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy tovább csökkent a konzervatívok támogatottsága. A Newsweek november 4-én közzétett felmérése szerint az amerikaiak 53 százaléka azt akarja, hogy a demokrata ellenzék vegye át a kongresszus ellenőrzését, míg csupán 32 százalékuk mondta azt, hogy maradjanak többségben a republikánusok. A CNN október végi felmérése azt mutatta, hogy az emberek 53 százaléka szavazna a demokratákra, és 42 százalékuk a republikánusokra.

A demokratáknak minden esélye megvan arra, hogy nagyobb különbséggel győzzenek most, mint tette azt ellenfelük a 2004-es választásokon. A szavazati arány akkor, a képviselőház esetében 49,2 a 46,6 százalék volt a konzervatívok javára.

A keddi szavazáson a 435 tagú törvényhozást teljes egészében újraválasztják, míg a 100 tagú szenátus tagjainak egyharmadáról (33 képviselőről) döntenek az amerikai választók. A képviselőházbeli többség megszerzéséhez 15-tel, a szenátusi többséghez pedig hat hellyel kell többet szerezniük a demokratáknak, mint a konzervatívoknak.

A mostani szavazás nem csak az amerikai törvényhozás két házának megújításáról szól, a szavazók ítéletet mondanak George Bush elnök és a konzervatívok eddigi politikájáról is. Érdekes hazai párhuzam, hogy egyes megfigyelők a Bush-kormányzat munkáját minősítő népszavazásnak nevezik a voksolást. Ez alapján is biztos a republikánus kudarc. A Newsweek kutatása szerint ugyanis, George Bush elnöki tevékenységét az amerikaiak 35 százaléka értékeli pozitívan, míg egy hete is még 37 százalékos volt ez az arány. Az elnök népszerűsége 2006-ban minden eddigi negatív rekordot megdöntött.

A republikánusok esélyeit azonban nem csak a Bush-kormányzat iraki kudarcai, vagy a romló gazdasági helyzet rontja, hanem az utóbbi hetek zaftos botrányai is. Mark Foley republikánus kongresszusi képviselő például fiatal fiúknak küldött pikáns üzenetei miatt volt kénytelen távozni, majdnem magával rántva - a vádak szerint - a törvényhozás neki falazó, egész konzervatív vezetését. A demokraták malmára hajtja a vizet a texasi Tom DeLay - aki ellen sokszázezer dollár szabálytalanul átutalt kampánypénz miatt indult eljárás tavaly -, és az ismert lobbista, Jack Abramoff ügye is, aki a hatóságok szerint több kongresszusi tagot is megvesztegetett.