Biztosnak tűnik az amerikai demokraták győzelme

Vágólapra másolva!
Az amerikai hírtelevíziók politikai elemzői hétfő este, néhány órával a kongresszusi választások kezdete előtt szinte tényként kezelték, hogy a demokraták átveszik a képviselőház vezetését, a szenátus sorsát illetően azonban a sok helyen rendkívül szoros verseny miatt a várakozások eltérőek.
Vágólapra másolva!

A republikánusok az utolsó napokban-hetekben az elnöki ciklusokat megfelező, úgynevezett félidős választásokra nem jellemző módon, szokatlan mértékben felpörgették kampányukat. A párt kampányirodájának közlése szerint önkénteseik 27 millió szavazóval léptek közvetlen kapcsolatba, ami jóval több annál, mint amennyit a demokraták direkt kampányolással el tudtak érni. Mint Dana Perino fehér házi szóvivő közölte, a Republikánus Párt több választóhoz jutott el, mint 2004-ben, amikor pedig elnökválasztási év volt. A The Washington Post/ABC News felmérése szerint a kormányzó pártnak sikerült 6 százalékra lefaragni a demokraták korábbi kétszámjegyű előnyét.

Választási elemzők szerint azonban a kormányzó párt sikeres adománygyűjtési rendezvényei és hatékony célzott mikrokampányai sem elegendőek ahhoz, hogy megfordítsák a népszerűségi sorrendet. Az egyik legtekintélyesebb független politikai elemző, Charlie Cook - mint az általa kiadott Cook Political Report című internetes kiadványban olvasható - úgy értékelte: az amerikai pártok történetében ekkora népszerűségi hátrányból eddig egyetlen párt sem tudott választást nyerni. "A demokraták jó úton haladnak afelé, hogy magabiztos előnnyel megnyerjék a képviselőházi választást" - írta a szakértő.

A 435 tagú képviselőházban a demokratáknak a jelenleginél 15-tel több mandátumra van szükségük a többséghez. A 100 tagú szenátusban hattal kell növelniük mandátumaik számát ahhoz, hogy átvegyék a ház irányítását.

Az elemzők egyetértenek abban, hogy a demokrata párt sikeres kampánya következtében a Republikánus Párt a szavazók szemében egyenlővé vált az iraki status quo-val, a kilátástalan háborús helyzettel, és a közvélemény egyértelműen irányváltást akar.

A felmérések azt viszont még nem tudták tükrözni, milyen hatással volt a választókra John Kerry rosszul sikerült, az Irakban szolgáló katonákra nézve gúnyosan hangzó megjegyzésének, amelyet a volt demokrata elnökjelölt egy hét eleji kampányrendezvényen tett. Ken Mehlman, a kormányzó párt választási bizottságának elnöke szerint pártja ügyén nagyot lendített Kerry, aki a republikánusok szerint megsértette a katonákat, amikor arról beszélt, hogy az iskolázatlan, tájékozatlan fiatalok mennek Irakba háborúzni. Elemzők szerint a demokratáknak kedvező háborúellenes hangulatot nagy mértékben ellensúlyozhatja, ha a republikánus választók a félidős választásokon a várhatónál nagy arányban mennek el voksolni.