Befoltozná az ENSZ a szétszakadó világot

Vágólapra másolva!
Befolyásos vallási vezetők tanácskoznak már egy éve arról, miként lehetne enyhíteni a nyugati és muszlim világ közötti feszültséget. Az ENSZ által a Civilizációk Szövetségének keretein belül kezdeményezett megbeszélések eredményét hétfőn ismertetik Isztambulban.
Vágólapra másolva!

Jelentős egyházi és politikai vezetők keresnek megoldást a kettészakadóban lévő világ összetartására. A húszfős csoport tagjai között különböző befolyásos vallási vezetők vannak. A bizottság tagja Desmond Tutu anglikán érsek, Mohamed Khatami volt iráni elnök, de van köztük vallástörténész, volt külügyminiszter, királyi tanácsadó, lapigazgató, rabbi vagy épp könyvtárigazgató is.

A társaságot az ENSZ által kezdeményezett Civilizációk Szövetsége hozta össze, és egy közös jelentésben taglalják, miként lehetnek enyhíteni a nyugati és a muszlim világ között húzódó, egyre nagyobb fesztültséget. A jelentést egy isztambuli ceremónián mutatják be Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak - írja a BBC. Az eseményen felszólal Recep Tayyip Erdogan török, és José Luis Rodríguez Zapatero spanyol kormányfő.

A csoport tagjai az elmúlt egy évben több alkalommal találkoztak, hogy meghatározzák a szakadás gyökereit. Megbízásuk arra szólt, hogy dolgozzanak ki egy konkrét tervet a szakadék áthidalására, és oszlassák el a kölcsönös félelmet és gyanakvást. A csoport azzal az alapvetéssel dolgozott, hogy nem elkerülhetetlen a kultúrák összecsapása. A jelentésben egyebek mellett várhatóan megállapítják, hogy a feszültség fő okai nem kulturális és vallási, hanem politikai természetűek.

A munkacsoport tagjai szerint a közel-keleti és az iraki helyzet kulcsfontosságú a muszlim világban egyre érzékelhetőbb csalódottság kialakulásában. A javaslatok között várhatóan a kölcsönös tisztelet és megértés elősegítése, ifjúságnevelési programok, és a kulturális kapcsolatok középpontba helyezése szerepelnek. A csoport világossá teszi majd: mindez mit sem ér a feszültség politikai okainak kezelése nélkül.