Az ENSZ elítélte az izraeli rakétatámadást

Vágólapra másolva!
A múlt heti gázai rakétatámadást elítélő határozatban a közgyűlés az Izrael és a palesztinok közötti katonai akciók azonnali leállítását követeli. Izrael ENSZ-nagykövete ismét kormánya sajnálkozását fejezte ki a véletlen támadás követelte polgári áldozatok miatt, és a történtekért a Hamászt és a Palesztin Hatóságot tette felelőssé.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI
John Bolton: Az ilyen határozatok csak a feszültséget fokozzák

Az ENSZ-közgyűlés elítélte a Gázai övezetben fekvő Bét-Hanún ellen a múlt héten végrehajtott izraeli rakétatámadást, és az erőszak leállítását követelte az izraeli és a palesztin féltől. Az ENSZ Közgyűlésének az arab országok kérésére péntekre összehívott rendkívüli ülésén elsöprő többséggel szavazták meg a tagállamok a benyújtott határozatot, amely gyakorlatilag megegyezik a Biztonsági Tanácsban az Egyesült Államok által a múlt hét szombaton megvétózott javaslattal. Százötvenhat ország, köztük az Európai Unió tagállamai szavazták meg, heten, köztük az Egyesült Államok, Ausztrália és Izrael elutasította a nem kötelező erejű határozatot, hat ország, köztük Kanada pedig tartózkodott.

A határozatban a közgyűlés követelte, hogy "azonnal állítsák meg az Izrael és a palesztinok közötti katonai akciókat, minden erőszakos cselekedetet, terrorizmust, provokációt, felbujtást és pusztítást, ideértve az önkényes kivégzéseket, a polgári övezetek bombázását, a légicsapásokat és a rakétatámadásokat". Felszólította Izraelt, hogy azonnal fejezze be katonai műveleteit, amelyek veszélybe sodorják a polgári lakosságot a palesztin területeken, és vonja vissza csapatait a Gázai övezetből. Követelte azt is, hogy Izrael szigorúan tartsa be a polgári lakosság védelmét előíró 1949-es genfi konvenciót.

A közgyűlés arra kérte Kofi Annan ENSZ-főtitkárt, hogy állítson fel bizottságot a Bét-Hanunban november 8-án végrehajtott, tizenkilenc palesztin, főleg nők és gyermekek életét kioltó izraeli tüzérségi támadás kivizsgálására, és 30 napon belül terjessze be jelentését a közgyűlésnek. A nemzetek közösségét, elsősorban is a közel-keleti válságban közvetítő kvartettet (Egyesült Államok, Oroszország, ENSZ és Európai Unió) arra kérte, hogy cselekedjen azonnal a helyzet stabilizálásának és a békefolyamat felújításának érdekében.

A határozati javaslat vitájában Dan Gillerman, Izrael ENSZ-nagykövete megismételte, hogy kormánya sajnálkozását fejezte ki a véletlen támadás követelte polgári áldozatok miatt, de a történtekért a palesztin területeken kormányzó Hamász mozgalmat és a Palesztin Hatóságot tette felelőssé. Leszögezte, hogy az erőszaknak egy csapásra vége szakad, ha megszűnik a terrorizmus. Ha a palesztinok felhagynak az erőszakkal, Izraelnek nem kell önvédelemből cselekednie - mondta. John Bolton, az Egyesült ENSZ-nagykövete feleslegesnek minősítette újabb vizsgálóbizottság felállítását, utalva arra, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa néhány napja már döntött egy ilyen bizottság megalakításáról. Úgy vélte, hogy az ilyen típusú határozatok csak a feszültséget fokozzák, és a békét csak úgy lehet megteremteni a Közel-Keleten, ha Izrael és arab partnerei közvetlenül tárgyalnak egymással.