A levegőben lóg Törökország és az EU konfliktusa

Vágólapra másolva!
Azt javasolják az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei, hogy az unió állam- és kormányfői függesszék fel a Törökországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokat több fejezetben. A büntetés oka, hogy Törökország nem hajlandó megnyitni kikötőit és repülőtereit a ciprusi görögök előtt. Éleződik az EU és Törökország konfliktusa.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió külügyminiszterei hétfői tanácskozásukon támogatták azt a múlt heti javaslatot, ami a török uniós csatlakozás részleges felfüggesztését helyezi kilátásba. Az előterjesztés szerint az EU nyolc tárgyalási fejezetet függeszthet fel a 35-ből. A szigorú szankció oka, hogy Törökország továbbra sem - illetve csak részlegesen, feltételekkel - hajlandó megnyitni kikötőit és repülőtereit a ciprusi görög járművek előtt.

A javaslat sorsáról a csütörtökön kezdődő EU-csúcson döntenek majd az unió állam- és kormányfői. Az EU tagállamai korábban eltérő álláspontot fogalmaztak meg a török csatlakozás felfüggesztése kapcsán. Tony Blair brit miniszterelnök a felfüggesztés enyhítését, Jacques Chirac francia elnök és Angela Merkel német kancellár viszont a büntetés szigorítását vetette fel.

Az MTI szerint Göncz Kinga külügyminiszter a hétfői döntésről azt mondta: kiegyensúlyozott szövegről van szó, amely lehetővé teszi a csatlakozási folyamat folytatódását, de jelzi a török reformok lassulása miatti aggodalmakat is. A vitában egyetértettek abban, hogy Törökország fontos partner az EU számára, szükség van stabilitásának biztosítására is, és teljesen leállítani nem lehet a tárgyalásokat.

Nem értettek egyet a tagországok az uniós követelések teljesítésének határidejében sem. Göncz szerint a határidőnek az a veszélye, hogy "zéró összegű játszmába kerülhetünk bele", amelyben valaki mindenképpen veszít: vagy Törökország érezheti úgy, hogy ultimátumot szabtak számára, vagy a határidő lejártával az EU találhatja magát olyan helyzetben, hogy csak rosszak közül választhat, azaz végül eltekint a saját elvárásaitól, esetleg le kell állítania az egész folyamatot.

A kiszivárgott értesülések szerint az is része a döntésnek, hogy az Európai Bizottság a hagyományos éves országjelentések közti időszakban is figyelemmel követi az eseményeket Törökországban. Lesz emellett a csúcstalálkozón egy külön nyilatkozat is a ciprusi török gazdasági közösség fejlődéséről, egy másik pedig az ENSZ keretein belüli megoldás fontosságát emeli ki.

MTI/[origo]